REKLAMA
REKLAMA

Uwaga na oszustów w sieci

PODKARPACIE. Zakupy poprzez Internet stają się coraz powszechniejsze. Są wygodne, bo nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Dają też możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści.

Policjanci na Podkarpaciu wciąż odbierają zgłoszenia dotyczące oszustw podczas zakupów w sieci.

W ciągu ostatnich tygodni do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku zgłosiło się kilka osób, które padły ofiarą oszustwa podczas zakupów w Internecie. Kupujący zachęceni okazyjną ceną wpłacili pieniądze na konto bankowe sprzedającego, a mimo to nie otrzymali zamówionego towaru.

Do przeworskiej komendy zgłosiła się kobieta, która po uiszczeniu opłaty za przesyłkę, sprawdziła jej zawartość. Okazało się, że zamiast zakupionego telefonu komórkowego o wartości 260 złotych, w pudełku znalazła butelkę po perfumie. Więcej o tym zdarzeniu tutaj.

Dwaj mieszkańcy Przemyśla zapłacili 1015 i 1100 złotych za kupione na aukcji internetowej nowoczesne telefony. Niestety, w otrzymanych pudełkach zamiast telefonów komórkowych były wyłącznie katalogi budowlane oraz opakowanie po piwie. A mieszkaniec powiatu przemyskiego, który zamówił laptopa zamiast sprzętu otrzymał butelkę z wodą. Więcej na ten temat na stronie KMP w Przemyślu.

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:

– Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
– Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, stosujmy się do regulaminów i zasad korzystania z tych portali,
– Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
– Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
– Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
– Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

źródł0: KWP

11-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)