REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach ogłoszony III stopień zagrożenia lawinowego

BIESZCZADY. Zwiększone zagrożenie lawinowe na stromych stokach, głównie w miejscach gdzie zarówno padający śnieg (sumaryczny opad z ostatnich 3 dni ponad 50 cm) jak i pochodzący z poprzednich opadów został przetransportowany i odłożony przez wiejące

silne wiatry.

Na stokach zawietrznych przewiany śnieg odłożony w kilku warstwach, warstwy śniegu przewianego słabo związane ze sobą. Duża lokalna zmienność pokrywy śnieżnej: miejscami warstwy przewianego śniegu odłożone na twardej szreni i lodoszreni, miejscami na warstwie zeszłotygodniowych opadów. Miejsca zwiększonego gromadzenia śniegu to zagłębienia terenowe, oraz miejsca poniżej grzbietu i za przełamaniami terenu. Śnieg odłożony w formie charakterystycznych „poduszek” – warunki sprzyjają tworzeniu lawin deskowych.Ze względu na zmienność kierunku wiatru zwiększonego zagrożenia możemy spodziewać się na różnych wystawach, z przewagą kierunków północnych i północno – zachodnich.

Ciągły opad śniegu (opad z ostatniej doby 20 cm). W górnych partiach średnia pokrywa śnieżna wynosi 120 cm. Temperatura -10°C (1200 m n.p.m.), wiatr północno zachodni do 15 m/s. Na wysokości 700 m n.p.m. temperatura -5°C, pokrywa śniegu 52 cm.

Nie należy spodziewać się szybkiej stabilizacji pokrywy, a tym samym zmniejszenia zagrożenia lawinowego.

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi stefami
Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz posiadania zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków wskazanych w komunikacie pod względem wystawy i wysokości.

Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, nie dłużej niż 24 godziny

Przygotował: Jerzy Godawski
GOPR

W Bieszczadach miejsca zagrożone zejściem lawin znajdują się głównie na stromych trawiastych stokach powyżej górnej granicy lasu.

Smerek 1222m npm
Za szczególne niebezpieczne uznaje się strome stoki o wystawie północnej, zwiększoną czujność należy zachować podczas pokonywania szlaku czarnego (przełęcz Orłowicza – schronisko Jaworzec)

Hnatowe Berdo 1187m npm
Zagrożenie dotyczy bardzo stromych stoków o wystawie północnej, dość często na tym stoku występuje oblodzenie

Osadzki Wierch 1253m npm
Teren zagrożony to strome stoki o wystawie północnej, przez Osadzki Wierch przechodzi szlak czerwony, w zimowych warunkach możliwość ominięcia terenu niebezpiecznego (nie wchodząc na Osadzki Wierch)

Roh 1255m npm
Strome stoki o wystawie Południowej

Polonina Wetlińska
Szlak żółty (Połonina W. – przeł.Wyżna), niebezpieczne miejsca:  poniżej górnej granicy lasu, trasa zimowa, krzyżówka szlaku żółtego z trasa zimową, możliwość obrywów większej ilości śniegu – zsuwów

Połonina Caryńska
Szczególnie niebezpieczne są strome stoki powyżej górnej granicy lasu, o wystawie północnej, jednakże należy pamiętać że zagrożenie lawinowe może również obejmować strome stoki o wystawie południowej. Niebezpieczne odcinki wyznakowanego szlaku to głownie odcinek szlaku zielonego Przysłup Caryński – Połonina Caryńska 1239m npm i odcinek szlaku zielonego Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska

Wielka Rawka
Strome stoki o wystawach północnych tzw. kocioł W.Rawki. Zagrożenie na szlaku wystepuje na podejściu z Małej Rawki na Wielką Rawkę (trawers stromego stoku)

Szeroki Wierch
Zagrożenie dotyczy stromych stoków powyżej górnej granicy lasu, trzymając się otyczkowanego szlaku (Ustrzyki G.- przełęcz Siodło) omijamy tereny zagrożone zejściem lawin. Poprzedni przebieg szlaku oznakowany na niektórych mapach prowadził przez niebezpieczne stoki.

Tarnica 1346m npm
Zagrożenie obejmuje strome stoki szczególnie o wystawie północnej, zaleca się zwiększenie uwagi podczas podchodzenia na szczyt (szlak żółty), zagrożenie lawinowe może również wystąpić na stokach o innych wystawach.

Bukowe Berdo
Trzymając się grzbietu omijamy teren zagrożony, za niebezpieczne uznaję się strome stoki o wystawie północnej i południowej powyżej górnej granicy lasu

Krzemień 1335m npm
Zagrożenie występuje na stromych stokach północnych i południowych, szczególną uwagę na bezpieczeństwo należy zwrócić podczas pokonywania południowego stoku Krzemienia – szlak czerwony

Kopa Bukowska 1320m npm
Za niebezpieczne uznaje się stoki o wystawie północnej i południowej

Halicz 1333m npm
Zagrożenie dotyczy stromych stoków o wystawach północnych i południowych

Kińczyk Bukowski
Strome stoki powyżej górnej granicy lasu o wystawie północnej

16-01-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)