REKLAMA

W Sanoku rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International

SANOK / PODKARPACIE. Każdy może pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Aleś Bialacki z Białorusi, dziewczyny z zespołu Pussy Riot z Rosji, więzień Guantánamo czy przymusowo wysiedlone rodziny w Rumunii to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz trzynasty a w jego czasie będą pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Nasze listy mają znaczenie i są ważne, przecież jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Maraton Pisania Listów odbędzie się w ponad 200 miejscach w całej Polsce i około 60 krajach na całym świecie. W Sanoku będziemy pisać w Zespole Szkół nr 1 (Ekonomiku) ul. Sobieskiego 23, przez dwa dni:
– 6 grudnia 2012 r. od 9.00 do 15.00
– 7 grudnia 2012 r. od 9.00 do 17.00

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 161 090 listów. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą liczbę ludzi w obronę praw człowieka.

Aleś Bialacki jest obrońcą praw człowieka na Białorusi. Został skazany na cztery i pół roku więzienia. Amnesty International uważa, że uwięzienie Alesia Bialackiego ma na celu uniemożliwienie mu dalszej działalności na rzecz obrony praw człowieka, a także uznaje Alesia Bialackiego za więźnia sumienia.

Gao Zhisheng to jeden z najbardziej cenionych chińskich prawników, działających na rzecz praw człowieka. Aktualnie znajduje się w więzieniu i jest narażony na tortury. Jego rodzina musiała opuścić Chiny z powodu nieustających prześladowań.

Juan Almonte Herrera z Republiki Dominikańskiej został zatrzymany 28 września 2009 roku przez policję w drodze do swojego biura w Santo Domingo. Trzy lata po zaginięciu Juana Almonte, władze nie przeprowadziły pełnego dochodzenia w celu ustalenia losu i miejsca pobytu zaginionego. W konsekwencji nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za jego zaginięcie.

Azza Hilal Ahmad Suleiman z Egiptu walczy o sprawiedliwość po tym, jak została zaatakowana przez żołnierzy armii egipskiej. Okrutny atak spowodował u niej złamanie czaszki, a w konsekwencji kłopoty z pamięcią. Mimo złożenia oficjalnej skargi, władze Egiptu nie pociągnęły winnych pobicia Azzy do odpowiedzialności. Nie otrzymała ona także zadośćuczynienia, które pomogłoby jej powrócić do zdrowia.

María Isabel Franco z Gwatemali miała 15 lat, gdy została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Od tragicznej śmierci dziewczyny w grudniu 2001 roku, jej matka Rosa walczy o sprawiedliwość, pomimo gróźb, które otrzymuje od nieznanych osób. Jej starania i próby dochodzenia sprawiedliwości spotkały się z obojętnością i biernością ze strony władz.

Narges Mohammadi, aktywistka działająca na rzecz praw człowieka w Iranie, została skazana na karę sześciu lat pozbawienia wolności. Narges Mohammadi była Przewodniczącą Centrum Obrońców Praw Człowieka w Teheranie. W 2011 roku Narges Mohammadi została skazana za „agitację i konspirację zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu” oraz za „szerzenie propagandy przeciwko systemowi”. Oskarżenia te są związane z jej działalnością na rzecz praw człowieka.

Mieszkańcy i mieszkanki miasta Tawarga w Libii ucierpieli w wyniku ataku opozycyjnych grup zbrojnych z sąsiedniej Misraty w sierpniu 2011 roku. 30 000 mieszkańców i mieszkanek zostało zmuszonych do opuszczenia miasta, które bojownicy spalili, niszcząc zarazem całą infrastrukturę. Społeczność Tawarga nigdzie nie czuje się bezpieczna.

Mieszkańcy i mieszkanki Bodo w Delcie Nigru od setek lat utrzymywali się z rybołówstwa i uprawy ziemi. To sielskie życie zmieniło się w wyniku wycieków ropy z rurociągów firmy Shell, do których doszło w 2008 roku. Wycieki spowodowały, że wiele osób żyje w ubóstwie, a skażona ziemia, woda oraz powietrze zagrażają ich zdrowiu.

Rodziny z ulicy Coastei (około 350 osób, 76 rodzin) 17 grudnia 2010 roku zostały przymusowo wysiedlone z centrum Kluż-Napoka, miasta na południowym wschodzie Rumunii. 36 rodzinom nie zaoferowano jakiegokolwiek alternatywnego miejsca zamieszkania. Pozostałe 29 rodzin zbudowało w pobliżu osiedla prowizoryczne domy. Nie mają dostępu do wody, sanitariatów ani elektryczności. Bez jakiegokolwiek zapewnienia ze strony władz, że będą mogli pozostać w domach, które zbudowali, żyją w codziennym strachu przed przymusowym wysiedleniem.

Girifna, grupa młodych aktywistów i aktywistek z Sudanu, nawołuje do pokojowego oporu wobec rządu w Sudanie. Nazwa ruchu oznacza „mamy dosyć”. Założony w październiku 2009 roku ruch Girifina skupia głównie studentów i studentki. Od momentu powstania, jego członkowie i członkinie są prześladowani przez władze Sudanu, padają ofiarami nieuzasadnionych aresztowań i zatrzymań, są poddawani torturom oraz aktom przemocy seksualnej.

Chiou Ho-shun z Tajwanu został skazany na karę śmieci w 1989 roku. Egzekucja może nastąpić w każdej chwili. Dowody świadczące o jego winie zostały zdobyte poprzez tortury i wymuszanie zeznań. W 1994 roku dwóch prokuratorów i dziesięciu oficerów policji zajmujących się tąsprawą zostało oskarżonych i skazanych za stosowania tortur w celu wymuszenia zeznań.

Hussain Salem Mohammed Almerfedi pochodzący z Jemenu jest przetrzymywany od 2003 roku w amerykańskiej bazie marynarki wojennej Guantánamo bez postawionych zarzutów oraz bez przeprowadzenia niezależnego śledztwa.

Pussy Riot, członkinie zespołu z Rosji, zostały skazane 17 sierpnia 2012 roku na dwa lata kolonii karnej za „akt chuligaństwa motywowany nienawiścią religijną”. Rosyjskie władze od dawna ograniczają wolność wypowiedzi poprzez utrudnianie korzystania z prawa do zgromadzeń i aresztowanie wpływowych działaczy opozycji.
Zapraszamy na Maraton Pisania Listów!

źródło: materiał nadesłany

05-12-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.