REKLAMA
REKLAMA

W Święta Wielkanocne na granicy spokojnie

Na podkarpackiej polsko – ukraińskiej granicy państwowej, okres Świąt Wielkanocnych był wyjątkowo spokojny. Funkcjonariusze w trzech przejściach granicznych: w Korczowej, Medyce i Krościenku, w Wielkanoc odprawili łącznie niecałe 10 tysięcy podróżnych.

Podobna ilość osób przekroczyła granicę w poniedziałek wielkanocny. Dla porównania, przed świętami granicę przekraczało średnio 30 tysięcy podróżnych w ciągu doby.

W sobotę (7 bm.), w trakcie wjazdu autobusu kursowego z Ukrainy do Polski, funkcjonariusze z przejścia granicznego w Korczowej, zatrzymali trzech obywateli Konga. Młodzi mężczyźni w wielu od 21 do 28 lat w trakcie kontroli dokumentów okazali podrobioną Kartę identyfikacyjną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łotwy. Szybkie ustalenie ze służbami łotewskimi potwierdziły podejrzenia polskich kontrolerów, że przedstawione dokumenty to falsyfikaty. Ponadto, okazało się również, że placówka dyplomatyczna Republiki Konga, która rzekomo miała wydać cudzoziemcom dokumenty pobytowe, na Łotwie nie istnieje. Wkrótce mężczyźni przyznali się do czynu i złożyli obszerne wyjaśnienia. Celem ich nielegalnej eskapady z Konga do Europy miała być Praga i podjęcie tam pracy.

Cudzoziemcy, po konsultacji z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu poddali się dobrowolnie karze ośmiu miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat. Również, otrzymali decyzję o odmowie wjazdu na na teren UE i zostali zawróceni z powrotem na Ukrainę.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Lubaczowa, zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Ford Mondeo. W trakcie kontroli ujawniono papierosy pochodzące z przemytu. Mieszkaniec województwa małopolskiego w samochodzie przewoził ponad 25 tys. sztuk (1250 paczek) papierosów . Wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to 12,5 tys. zł.

Aktualnie, Polaka czeka postępowanie karno-skarbowe. Papierosy ulegną przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

BOSG
foto: BOSG

11-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)