REKLAMA
REKLAMA

Warsztaty dialogu międzykulturowego w Domu Polski Wschodniej

BRUKSELA. 1 marca br. w siedzibie Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyły się warsztaty na temat dialogu międzykulturowego: Rodzinna Europa, Europa Mostów oraz spotkanie Klubu Domu Polski Wschodniej. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego reprezentował Sławomir Miklicz, Członek Zarządu Województwa.

 

Głównym celem warsztatów było przekazanie przez instytucje kultury z Polski Wschodniej informacji na temat podejmowanych przez nie działań i inicjatyw propagujących dialog międzykulturowy, idee integracji europejskiej i tolerancję. Punktem wyjścia do dyskusji na temat problemów związanych z wielokulturowością we współczesnej Europie były prezentacje przedstawicieli Fundacji Borussia z Olsztyna, Fundacji Trans Kultura z Lublina, Muzeum Dialogu Kultur z Kielc, Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa oraz Fundacji Pogranicze z Sejn, które stanowiły jednocześnie doskonałą okazję do wymiany doświadczeń. Podczas analizy mocnych i słabych stron prowadzenia dialogu oraz długofalowych korzyści, jakie on za sobą niesie, głos zabrał m.in. Jean-Pierre Deru, Dyrektor Stowarzyszenia Marcela Hictera w Brukseli. Uczestnicy warsztatów podkreślali ogromne znaczenie dialogu międzykulturowego dla Polski Wschodniej i Europy oraz krajów objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego.

Trudno rozwijać Partnerstwo Wschodnie z powodów politycznych – podkreślił dyrektor sejneńskiego Pogranicza, Krzysztof Czyżewskido tego dochodzi wiele nierozwiązanych kwestii, których źródło tkwi także w historii, pomiędzy regionami objętymi tą inicjatywą. Dlatego należy rozwijać Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy, a w szczególności dialog międzykulturowy, ponieważ coraz więcej problemów, z jakimi spotykają się europejskie społeczności, jest związanych z jego brakiem.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się także z Podręcznikiem dialogu międzykulturowego: zaufanie i tożsamość (Handbook of Dialogue: Trust and Identity), wydanym wspólnie przez Fundację Pogranicze oraz Dom Polski Wschodniej w Brukseli, w którym można przeczytać o agorze, budowaniu mostów, gościnności, integracji, religii i tolerancji, jak również o nacjonalizmie i ksenofobii. Publikacja ta rzuca nowe światło na emigrację i wielokulturowość, które nie powinny pozostać niezauważone we współczesnym świecie.

Wyniki całodziennych warsztatów zostały podsumowane wieczorem podczas spotkania Klubu Domu Polski Wschodniej, stanowiącego wspólną platformę integracji i wymiany informacji dla Polaków pracujących w instytucjach unijnych oraz polskiej administracji w Brukseli. Warsztaty zorganizowane przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli stanowiły początek dyskusji z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej nad sprawami związanymi z dialogiem międzykulturowym oraz jego roli w Partnerstwie Wschodnim. Szersza debata poruszająca te kwestie przewidziana jest na jesień, kiedy to w Brukseli zorganizowana zostanie konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną konkretne pomysły i narzędzia wspierające rozwój Partnerstwa Wschodniego.

UMWP

07-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)