REKLAMA
REKLAMA

Warsztaty dialogu międzykulturowego w Domu Polski Wschodniej

BRUKSELA. 1 marca br. w siedzibie Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyły się warsztaty na temat dialogu międzykulturowego: Rodzinna Europa, Europa Mostów oraz spotkanie Klubu Domu Polski Wschodniej. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego reprezentował Sławomir Miklicz, Członek Zarządu Województwa.

 

Głównym celem warsztatów było przekazanie przez instytucje kultury z Polski Wschodniej informacji na temat podejmowanych przez nie działań i inicjatyw propagujących dialog międzykulturowy, idee integracji europejskiej i tolerancję. Punktem wyjścia do dyskusji na temat problemów związanych z wielokulturowością we współczesnej Europie były prezentacje przedstawicieli Fundacji Borussia z Olsztyna, Fundacji Trans Kultura z Lublina, Muzeum Dialogu Kultur z Kielc, Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa oraz Fundacji Pogranicze z Sejn, które stanowiły jednocześnie doskonałą okazję do wymiany doświadczeń. Podczas analizy mocnych i słabych stron prowadzenia dialogu oraz długofalowych korzyści, jakie on za sobą niesie, głos zabrał m.in. Jean-Pierre Deru, Dyrektor Stowarzyszenia Marcela Hictera w Brukseli. Uczestnicy warsztatów podkreślali ogromne znaczenie dialogu międzykulturowego dla Polski Wschodniej i Europy oraz krajów objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego.

Trudno rozwijać Partnerstwo Wschodnie z powodów politycznych – podkreślił dyrektor sejneńskiego Pogranicza, Krzysztof Czyżewskido tego dochodzi wiele nierozwiązanych kwestii, których źródło tkwi także w historii, pomiędzy regionami objętymi tą inicjatywą. Dlatego należy rozwijać Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy, a w szczególności dialog międzykulturowy, ponieważ coraz więcej problemów, z jakimi spotykają się europejskie społeczności, jest związanych z jego brakiem.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się także z Podręcznikiem dialogu międzykulturowego: zaufanie i tożsamość (Handbook of Dialogue: Trust and Identity), wydanym wspólnie przez Fundację Pogranicze oraz Dom Polski Wschodniej w Brukseli, w którym można przeczytać o agorze, budowaniu mostów, gościnności, integracji, religii i tolerancji, jak również o nacjonalizmie i ksenofobii. Publikacja ta rzuca nowe światło na emigrację i wielokulturowość, które nie powinny pozostać niezauważone we współczesnym świecie.

Wyniki całodziennych warsztatów zostały podsumowane wieczorem podczas spotkania Klubu Domu Polski Wschodniej, stanowiącego wspólną platformę integracji i wymiany informacji dla Polaków pracujących w instytucjach unijnych oraz polskiej administracji w Brukseli. Warsztaty zorganizowane przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli stanowiły początek dyskusji z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej nad sprawami związanymi z dialogiem międzykulturowym oraz jego roli w Partnerstwie Wschodnim. Szersza debata poruszająca te kwestie przewidziana jest na jesień, kiedy to w Brukseli zorganizowana zostanie konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną konkretne pomysły i narzędzia wspierające rozwój Partnerstwa Wschodniego.

UMWP

07-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)