REKLAMA

Wstrzymano sprzedaż alkoholu z Czech. Komunikat sanepidu

SANOK. Publikujemy treść komunikatu wydanego przez Inspektora Sanitarnego w Sanoku, lek. med. Stanisława Kwolka, dotyczącą wstrzymania sprzedaży alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej.

KOMUNIKAT
w sprawie decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego  o wstrzymaniu  wprowadzania do obrotu  na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, na okres 1 miesiąca, napojów alkoholowych o zawartości  powyżej 20% alkoholu wyprodukowanych na terytorium  Republiki  Czeskiej.

W związku z przypadkami zatrucia alkoholem metylowym w Republice Czeskiej, którego źródłem jest sfałszowany alkohol w dniu 16 września br. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej  na terenie województwa podkarpackiego  prowadzą   wzmożone kontrole, doręczają w/w decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego.

Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej oraz spożywania alkoholu niewiadomego pochodzenia  (bez banderoli, oznakowania wytwórcy itp.).

W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Sanoku
lek.med Stanisław Kwolek

18-09-2012
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.