REKLAMA
REKLAMA

Za nami Regionalne Zawody Drwali

Regionalne Zawody Drwali organizowane tradycyjnie przez Zarząd Krośnieńskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa pod honorowym patronatem Edwarda Balwierczaka, dyrektora krośnieńskiej RDLP

tym razem odbyły się na terenie Nadleśnictwa Dynów. Udział w nich wzięło 23 drwali reprezentujących 22 nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie.

Rozegrano pięć konkurencji: ścinka drzew, okrzesywanie, składanie pilarki, przerzynka kombinowana na kozłach i przerzynka na dokładność. Pierwsza konkurencja rozgrywana była na planowanej pozycji cięć w lesie, w zupełnie naturalnych warunkach, co odróżnia te zawody od rozgrywanych na stadionach wśród publiczności. Aż siedmiu zawodników uzyskało w niej ponad 500 punktów. Wygrał Grzegorz Indyk z Leska, który zdobył aż 558 punktów. W okrzesywaniu najlepszy okazał się Zenon Sobolewski z Jarosławia (236 pkt.) a z przekładaniem łańcucha najlepiej poradził sobie Jakub Kowalski z Komańczy (92 pkt.). W przerzynce złożonej wygrał Zenon Sobolewski (176 pkt.), a przerzynkę na dokładność popisowo zaliczył Jakub Kowalski, który uzyskał 280 pkt.

Ostatecznie wygrał Mirosław Tomański, który zgromadził aż 1306 punktów, co jest nowym rekordem imprezy. Co ciekawe, nie wygrał on żadnej z konkurencji, trzykrotnie plasując się na drugim, raz na trzecim i raz na czwartym miejscu. Mirosław Tomański to bardzo doświadczony i utytułowany drwal. W 2006 roku był drugi a w latach 2007 i 2008 wygrywał on już krośnieńskie zawody. Wielokrotnie też zajmował wysokie lokaty w innych tego typu zmaganiach. Nigdy jednak dotąd jego zwycięstwo nie było tak pewne, jak w tym roku. Drugą lokatę zajął Jan Łuc – również zawodnik z wieloma sukcesami a trzecią Jakub Kowalski.

O poziomie zawodów najlepiej świadczy fakt, że aż 11 uczestników przekroczyło próg 1000 punktów. Być może to efekt puli nagród, która dzięki sponsorom była rzeczywiście imponująca. Były to m.in. pilarki, wykaszarki, leśne akcesoria, tasaki, siekiery, wysokiej klasy ubrania robocze, zestawy upominków od organizatorów i sponsorów.

Nagrody wręczali: Marek Marecki zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, Zenon Szkamruk przewodniczący ZO SITLiD i nadleśniczy Adam Pilch, gospodarz imprezy.

Zawody swoją obecnością zaszczycili Marek Owsiany, zastępca dyrektora Podkarpackiego Oddziału ARiMR, Zygmunt Franczak, burmistrz Dynowa, Marek Kot, dyrektor Wydziału Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Aleksander Urban, komendant Posterunku Policji w Dynowie.

Wśród sponsorów były firmy: Husqvarna, Makita, Stihl, Motip Dupli Group, Odzież BHP Nawigator, Nadleśnictwo Dynów, Zakład Obsługi Leśnictwa w Tarnobrzegu, Usługi Tartaczne Henryk Grzyb, Drewokapital, PPH Adam Szybiak, Wood Styl, Bożena i Jan Kocaj, Jan Dziura, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Odrębne nagrody ufundował też Urząd Marszałkowski i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Patronujący imprezie dyrektor Edward Balwierczak ufundował pilarkę zdobywcy II miejsca.
– Tegoroczne zawody to wielki sukces organizacyjny – zaznaczył Zenon Szkamruk, przewodniczący Oddziału SITLiD w Krośnie.
– To bardzo ważne, że przywrócona przed kilku laty tradycja zmagań drwali staje się imprezą integrującą środowiska leśników i usługodawców leśnych. Współzawodnictwo, jakkolwiek bardzo zacięte, jest też doskonałym pretekstem do propagowania zasad bezpiecznej pracy w lesie i doskonalenia leśnych umiejętności.

Uroczyste zakończenie odbyło się w obiektach edukacyjnych leśnictwa szkółkarskiego w Nadleśnictwie Dynów.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek


28-08-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)