REKLAMA
REKLAMA

Zbierają na replikę sztandaru 2 Pułku Strzelców Podhalańskich

SANOK. W pełnym umundurowaniu i krasie członkowie GRH „SAN” w umundurowaniu 2 Pułku Strzelców Podhalańskich prezentowali się w podziemiach sanockiego zamku, podczas otwarcia jego południowego skrzydła z galerią prac Zdzisława Beksińskiego (19 bm.). W trakcie prezentacji umundurowania

, rozdawali cegiełki, zbierając przy tym wolne datki. W sumie do sakiewki trafiło  ponad  1500 złotych (1522.19 zł, 1 dolar, 10 kopiejek).

– Pieniądze ze zbiórki zostaną w całości przeznaczone na wykonanie repliki przedwojennego sztandaru 2 Pułku Strzelców Podhalańskich – podkreśla Łukasz Solon z GRH San.
– Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli naszą inicjatywę – dodaje.

Z kart historii Sztandaru
w trakcie kampanii wrześniowej 1939, po przegranej bitwie 10 września 1939 r. 2 Pułk Strzelców Podhalańskich przebił się w lasy mokrzańskie, gdzie sztab zakwaterował się w leśniczówce u gajowego Józefa Jedynaka. Tu niebawem Pułk został okrążony przez Niemców i skapitulował. Korzystając z panującego zamieszania gajowy Józef Jedynka, za zgodą szefa sztabu, ukrył sztandar Pułku.

W obawie przed rewizjami, na wiosnę 1941 sztandar 2PSP został przywieziony do Sichowa i zdeponowany u rodziny Pikulów. Następnie, od 1941 sztandar był ukrywany u rodziny Witków w Witkowej. W sierpniu 1944 sztandar powrócił do gajówki Józefa Jedynaka w lasach mokrzańskich.

W 1957 za odmowę wstąpienia do partii, rodzina Jedynaków została wyeksmitowana z gajówki i wraz z dobytkiem i ukrytym sztandarem wywieziona do Staszowa. Tam, w domu państwa Strojnych, Jedynakowie i Sztandar znaleźli tymczasowe schronienie.

W 1960 przenieśli się, ze sztandarem, do swojego pobudowanego domu przy ul. Oględowskiej 19. Dopiero w 1963 Józef Jedynka, mimo obaw, poinformował władze wojskowe w Kielcach o przechowywanym Sztandarze.W ślad za informacją do domu Jedynaków w Staszowie przybył osobiście gen. Mieczysław Moczar z asystą. Gdy Józef Jedynak znosił ze strychu ukrywany przez lata sztandar 2 psp, padła komenda baczność i oddane zostały honory wojskowe Sztandarowi.

Następnie Sztandar został przeniesiony do Warszawy, gdzie w Sztabie Generalnym WP w obecności przedstawicieli Wojska Polskiego i władz PZPR Józef Jedynak, po 24 latach przechowywania, przekazał sztandar 2 psp do Muzeum Wojska Polskiego.

Jeżeli ktoś chce wesprzeć grupę w ich działaniach, nadal może to uczynić. Rozdawanie cegiełek potrwa do uzyskania potrzebnej kwoty.

Kontakt:
Łukasz Solon 695 153 106
grhsan@wp.pl

23-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)