REKLAMA
REKLAMA

Zbierają na replikę sztandaru 2 Pułku Strzelców Podhalańskich

SANOK. W pełnym umundurowaniu i krasie członkowie GRH „SAN” w umundurowaniu 2 Pułku Strzelców Podhalańskich prezentowali się w podziemiach sanockiego zamku, podczas otwarcia jego południowego skrzydła z galerią prac Zdzisława Beksińskiego (19 bm.). W trakcie prezentacji umundurowania

, rozdawali cegiełki, zbierając przy tym wolne datki. W sumie do sakiewki trafiło  ponad  1500 złotych (1522.19 zł, 1 dolar, 10 kopiejek).

– Pieniądze ze zbiórki zostaną w całości przeznaczone na wykonanie repliki przedwojennego sztandaru 2 Pułku Strzelców Podhalańskich – podkreśla Łukasz Solon z GRH San.
– Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli naszą inicjatywę – dodaje.

Z kart historii Sztandaru
w trakcie kampanii wrześniowej 1939, po przegranej bitwie 10 września 1939 r. 2 Pułk Strzelców Podhalańskich przebił się w lasy mokrzańskie, gdzie sztab zakwaterował się w leśniczówce u gajowego Józefa Jedynaka. Tu niebawem Pułk został okrążony przez Niemców i skapitulował. Korzystając z panującego zamieszania gajowy Józef Jedynka, za zgodą szefa sztabu, ukrył sztandar Pułku.

W obawie przed rewizjami, na wiosnę 1941 sztandar 2PSP został przywieziony do Sichowa i zdeponowany u rodziny Pikulów. Następnie, od 1941 sztandar był ukrywany u rodziny Witków w Witkowej. W sierpniu 1944 sztandar powrócił do gajówki Józefa Jedynaka w lasach mokrzańskich.

W 1957 za odmowę wstąpienia do partii, rodzina Jedynaków została wyeksmitowana z gajówki i wraz z dobytkiem i ukrytym sztandarem wywieziona do Staszowa. Tam, w domu państwa Strojnych, Jedynakowie i Sztandar znaleźli tymczasowe schronienie.

W 1960 przenieśli się, ze sztandarem, do swojego pobudowanego domu przy ul. Oględowskiej 19. Dopiero w 1963 Józef Jedynka, mimo obaw, poinformował władze wojskowe w Kielcach o przechowywanym Sztandarze.W ślad za informacją do domu Jedynaków w Staszowie przybył osobiście gen. Mieczysław Moczar z asystą. Gdy Józef Jedynak znosił ze strychu ukrywany przez lata sztandar 2 psp, padła komenda baczność i oddane zostały honory wojskowe Sztandarowi.

Następnie Sztandar został przeniesiony do Warszawy, gdzie w Sztabie Generalnym WP w obecności przedstawicieli Wojska Polskiego i władz PZPR Józef Jedynak, po 24 latach przechowywania, przekazał sztandar 2 psp do Muzeum Wojska Polskiego.

Jeżeli ktoś chce wesprzeć grupę w ich działaniach, nadal może to uczynić. Rozdawanie cegiełek potrwa do uzyskania potrzebnej kwoty.

Kontakt:
Łukasz Solon 695 153 106
grhsan@wp.pl

23-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)