REKLAMA
REKLAMA
Guardia

„To duża szansa ale i odpowiedzialność”

SANOK / PODKARPACIE. Sanok będzie jednym z pięciu miejsc na Podkarpaciu gdzie powstanie dyspozytornia medyczna. Placówka ma ruszyć pod koniec roku i będzie obsługiwać cztery powiaty – sanocki, leski, bieszczadzki, brzozowski.

To duża odpowiedzialność dla szpitala w Sanoku, bo dyspozytor, który do tej pory zarządzał czterema karetkami teraz będzie miał ich czternaście. Jest to przede wszystkim ogromne zadanie organizacyjne i odpowiedzialność za funkcjonowanie ratownictwa medycznego w tym rejonie województwa – mówi Piotr Skworzec dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Ilość karetek, ich personel, oraz miejsce stacjonowania nie ulega zmianie. Powstanie natomiast nowa dyspozytornia, która ze względu na lokalizację łącza światłowodowego będzie ulokowana w siedzibie sanockiej policji. – Zdajemy sobie sprawę z dużej odpowiedzialności, ale też cieszymy się że to właśnie u nas będzie jedna z pięciu dyspozytorni medycznych. Pocieszające jest również to, że prace w jednostce oprócz obecnych dyspozytorów znajdą kolejne osoby. Będą to również osoby z powiatów ościennych, które znają topografie swojego rejonu, oraz nazwy zwyczajowe przysiółków i miejscowości – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki.

Nowy system ratownictwa to przede wszystkim nowoczesna technologia telekomunikacyjna oparta na światłowodach dająca stuprocentową niezawodność. Osoba dzwoniąca pod numer 112 będzie się łączyć z dyspozytorem wojewódzkim w Rzeszowie, który  będzie zbierał i selekcjonował informacje, po czym będzie je przesyłał do jednej z pięciu – właściwej dla danego zdarzenia –  dyspozytorni medycznej. Będzie też dysponował aplikacją lokalizująca rozmówcę. Od razu więc będzie wiedział, czy ktoś mówi prawdę co do miejsca z którego dzwoni.

Z systemu będzie korzystać straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe. W przyszłości mają być również włączone inne służby – m.in. pogotowie gazowe i energetyczne.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

24-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)