REKLAMA
REKLAMA

BRZOZÓW24.PL : „Zielony rynek” w Brzozowie czeka rewolucja

BRZOZÓW24.PL / PODKARPACIE. Gmina Brzozów  zamierza wydzierżawić na 99 lat działkę na której funkcjonuje obecnie tzw.  „zielony rynek”. Wszystko po to, by powstał tam obiekt parkingowo – handlowo – usługowy, w którym kupcy będą handlować w godnych warunkach.

Dorota Mękarska

Pierwotnie teren ten, po wywłaszczeniu za czasów PRL, przeznaczony był pod parking. Dzisiaj  przy skrzyżowaniu  ul. Bielawskiego z Placem Grunwaldzkim obok parkingu działa „zielony rynek”, na którym stoi około 40 kramów. Jednak warunki na tym obiekcie odbiegają od wymaganych dzisiaj standardów.

Gmina w ubiegłym okresie prowadziła rozmowy w sprawie zagospodarowania działki w oparciu o ustawę o partnerstwie publiczno – prywatnym, ale nie przyniosły one skutku. Samorządu  nie stać zaś na poniesienie kosztów tej inwestycji. Niemożliwe jest również  skorzystanie ze środków pomocowych, gdyż jest to „zielony rynek”,  a unijne dofinansowanie odnosi się jedynie do modernizacji targowisk. Dlatego też jeszcze w zeszłym roku brzozowscy radni podjęli uchwałę  o przekazaniu działki w użytkowanie wieczyste, co pozwoli gminie poszukiwać prywatnego inwestora i równocześnie zapewni jej kontrolę nad zagospodarowaniem tego terenu.


Informacja o wykazaniu działki do użytkowania wieczystego została już wyłożona do publicznego wglądu, jednakże termin przetargu nie został jeszcze ogłoszony. Na razie nie można też podać ceny dzierżawy, gdyż w tej sprawie muszą się wypowiedzieć biegli. Jest to jednak działka położona w ścisłym centrum miasta, a takich terenów w Brzozowie nie ma już wiele.

Według wstępnej koncepcji ma to być obiekt, w którym w części podziemnej znajdą się garaże. Miejsca do parkowani mają być też usytuowane wokół budynku. Dzięki temu zostanie utrzymany cel wywłaszczenia.  Przewiduje się, że powstanie tam blisko 40 miejsc parkingowych. Na parterze i pierwszym piętrze ulokują się natomiast kupcy i wykonawcy usług. Szczegóły zostaną określone przez urbanistę w warunkach zabudowy. Inwestor będzie musiał natomiast zachować funkcję budynku, narzuconą przez gminę.

Burmistrz miasta Brzozowa w zeszłym roku spotkał się z kupcami, którym te zamiary zostały przedstawione. Jak podkreśla Maria Rymarz, wiceburmistrz Brzozowa,  kupcy są przychylni tej inwestycji, gdyż mają już dość handlowania w tak ciężkich warunkach. Można jednak domniemywać, że opłaty za wynajem lokali będą wyższe niż opłata targowa. Władze miasta  stoją jednak na stanowisku, że będą one adekwatne do sytuacji gospodarczej miasta i powiatu brzozowskiego.

Przetarg na użytkowanie wieczyste działki odbędzie się w pierwszym kwartale 2013 roku. Projekt ma powstać w w tym roku, tak więc budowa obiektu może rozpocząć się w roku 2014.
– Do 3 lat, licząc od obecnego roku,  inwestor powinien się z tą inwestycja uporać – podkreśla pani wiceburmistrz.

Na czas budowy „zielony rynek” zostanie przeniesiony w inne miejsce. Władze miasta szukają odpowiedniej lokalizacji w centrum miasta.

14-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)