REKLAMA
REKLAMA

10-lecie współpracy z węgierskim Gyöngyös (ZDJĘCIA)

SANOK /PODKARPACIE. Przez 3 dni (od 16 do 18 sierpnia) w Sanoku przebywała delegacja z węgierskiego Gyöngyös, które jest miastem partnerskim Sanoka. Jej pobyt wiązał się z 10. rocznicą partnerstwa Sanoka i Gyöngyös.

 

Współpraca Sanoka z Gyöngyös, której jednym z inicjatorów był István Kovács – były konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie, przebiegała przez te lata wzorcowo i owocnie. Były to nie tylko wspólne kontakty międzyszkolne, wizyty przedstawicieli samorządów, radnych, kierowników i dyrektorów rożnych instytucji, celem wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim współpraca między przedsiębiorcami, której pokłosiem są działalności gospodarcze zainicjowane na kanwie tych kontaktów, owocujące konkretnymi działaniami, jak m.in. produkcja i import win przez mieszkańca Sanoka z winnicy zlokalizowanej w Gyöngyös, restauracja z kuchnią węgierską, współpraca firmy Husqvarna z leśnikami i przedsiębiorcami z Węgier zajmującymi się przemysłem drzewnym.

Te kierunki wspólnych działań chcielibyśmy nadal rozwijać i wzmacniać. Szczególnie pragniemy się pochylić nad kwestią współpracy gospodarczej. Wraz z burmistrzem Gyöngyös mamy nadzieję, na jeszcze pełniejsze wykorzystanie kontaktów przemysłowych, gospodarczych, a może nawet wspólne sięganie po środki unijne – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

Delegacja węgierska, na czele z burmistrzem i wiceburmistrzem Gyöngyös, składająca się z radnych, dyrektorów tamtejszych jednostek samorządowych, przedstawicieli przemysłu, w bogatym programie wizyty przygotowanym przez Miasto Sanok, miała okazję zobaczyć zmieniające się oblicze miasta, nowe inwestycje, a także zwiedzić sanockie Muzeum Historyczne i Skansen. Węgrzy byli pod wrażeniem obecnego Sanoka, który część z nich pamiętała jeszcze sprzed lat. Mieli także okazję zobaczyć Bieszczady i uczestniczyć w regatach o Puchar Sanoka, jakie odbyły się na Jeziorze Solińskim.

Zwieńczeniem pobytu było odsłonięcie drzewka i tablicy pamiątkowej poświęconych rocznicy, które zgodnie z tradycją praktykowaną w mieście, posadzono na Placu Partnerstwa. Podobne drzewka upamiętniają tam już jubileusz partnerstwa z Reinheim oraz Humennem.

Węgrzy uczestniczyli także w Sanockim Jarmarku i Graciarni Galicyjskiej.

Węgierskie Gyönģyös jest jednym z 7 miast partnerskich Sanoka, który współpracuje już z: Reinheim, Östersund, Cestas, Kamieńcem Podolskim, Drohobyczem, Humennem, a niedawno zawarł umowę intencyjną o współpracy z ukraińskim Białogrodem nad Dniestrem.

 

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku


19-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)