REKLAMA
REKLAMA

80-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Strachocinie (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. 10 listopada odbyły się uroczystości związane z wyjątkowym jubileuszem 80-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Strachocinie.


Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą w Kościele Parafialnym w Strachocinie, następnie świętowanie miało miejsce w Wiejskim Domu Kultury. Wśród tłumnie przybyłych gości był m.in. Tadeusz Pióro – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Anna Hałas – wójt Gminy Sanok, Paweł Wdowiak – sekretarz Gminy Sanok, Mieczysław Kawecki – kierownik podziemnego magazynu gazu w Strachocinie, Marian Futyma- Radny Powiatu Sanockiego, Ksiądz Proboszcz Józef Niżnik ze Strachociny, Tomasz Lewicki – przewodniczący Rady Gminy, Krystyna Kafara – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Andrzej Cecuła – dyrektor ZS w Strachocinie, radni, sołtysi oraz przedstawiciele OSP Strachocina, przedstawiciele klubu sportowego ze Strachociny, a także przedstawiciele lokalnej społeczności oraz zaprzyjaźnione Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Panie z KGW ze Strachociny wybitnie przez 80 lat aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Gminy Sanok. Przez te długie lata dbają o to, aby kultura oraz obyczajowość w Strachocinie prężnie się rozwijała. W ich działalności trwa duch tradycji oraz miłość do gotowania i dzielenia się wyśmienitym, regionalnym jedzeniem z innymi – o czym możemy się przekonać na wielu gminnych imprezach. Oryginalne potrawy i przepisy w ich wykonaniu to kolorowy folklor, który urzeka swoją prawdziwością.

Od kilkudziesięciu lat Koła Gospodyń Wiejskich skupiają aktywne kobiety, które organizują kursy szycia, gotowania oraz pieczenia, czy uczą młodsze koleżanki prowadzenia domu. Na przestrzeni lat KGW pielęgnowały polską tradycję, z entuzjazmem promowały sztukę ludową, a jednocześnie wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi.

W ostatnich latach można zauważyć wzrost aktywności Kół Gospodyń Wiejskich. To ważne, aby do kół należały młode Panie, które mają nowoczesne, kreatywne i pełne pomysłów spojrzenie na tego typu działalność.
Drogie Panie, macie ogromne serce, nie tylko do gotowania, czy prowadzenia domu.  To dzięki Waszej charyzmatycznej pracy, chęci do działania i zaangażowaniu, organizacja ta przetrwała tyle lat – i mam gorącą nadzieję, że przetrwa jeszcze co najmniej kolejne 80 lat.  Dlatego, bardzo się cieszę, że wciąż chcecie kontynuować te tradycje, rozwijać swoje talenty oraz dbać o rozwój wsi, podkreślając istotną rolę kobiet w życiu kulturalno-społecznym – mówiła Anna Hałas, Wójt Gminy Sanok.

Koło Gospodyń Wiejskich w Strachocinie liczy już 80 lat. Od samego początku było organizacją bardzo prężną i liczną. Organizowało rożnego rodzaju szkolenia, kursy, zabawy, zainicjowało powstanie amatorskiego teatru i chóru, a także prowadziło akcje charytatywne. Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich liczy 28 członkiń i stara się kontynuować pracę swoich poprzedniczek, aktywnie uczestnicząc w życiu wioski oraz gminy.

Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Strachocinie składamy serdeczne gratulacje z okazji pięknego jubileuszu!

„Projekt „ Zaspokojenie potrzeb kulturalnych  oraz rozwój tożsamości mieszkańców Strachociny poprzez organizację warsztatów kulinarnych, imprezy środowiskowej, wydanie folderu oraz działalność grupy obrzędowej”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 – 2013.”


źródło: gmina Sanok / materiał nadesłany

13-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)