REKLAMA
REKLAMA

Aby podczas świąt było bezpiecznie

PODKARPACIE. Zbliżają się Święta Wielkanocne. Jest to okres wzmożonych zakupów, spotkań i podróży. Warto przypomnieć, że „złodzieje nie świętują”. Policja przestrzega przed zagrożeniami ze strony kieszonkowców i radzi jak postępować, aby święta spędzić spokojnie i bezpiecznie.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi policjanci przypominają o związanych z tym okresem zagrożeniami. Dla większości z nas jest to czas wzmożonych zakupów, spotkań z rodziną i podróży. Warto przypomnieć, że „złodzieje nie świętują”. Kieszonkowcy stosują różne sposoby, aby odwrócić uwagę swojej potencjalnej ofiary a każda okazja staje się dla nich dobrym momentem na popełnienie przestępstwa. Głównie „pracują” w takich miejscach, gdzie jest  zamieszanie, tłok i pośpiech. Zdarza się, że sami go wywołują, aby ułatwić sobie działanie i nie zostać zauważonym.

Policjanci przypominają!

– nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
– podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
– trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
– nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
– torebkę zawsze noś zamkniętą i unikaj noszenia jej na pasku z tyłu;
– nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu;
– nie noś przy sobie więcej ilości gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
– nie eksponuj zawartości swojego portfela;
– na czas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia przy kasie nie odstawiaj torebki na bok;
– klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;

Natomiast wychodząc z domu:

– zabezpiecz odpowiednio mieszkanie, zamknij wszystkie okna i drzwi.
– nie zostawiaj kluczy w „ulubionych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką itp.) – złodziej również zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
– wychodząc z domu nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu „wyszłam do Ani”, włamywacz bardzo lubi mieć pewność, że w mieszkaniu nikogo nie ma;
– wychodząc, nawet na krótko  (po list do skrzynki, czy wyrzucić śmieci) zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby się dostać do Twojego mieszkania.

Wyjeżdżając do najbliższych na święta sprawdźmy zabezpieczenie swojego mienia. Zadbajmy o właściwe zamki. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu okien. Poprośmy sąsiada, aby otoczył swoim „czujnym okiem” czujnością nasz dom podczas naszej nieobecności, a w przypadku obaw lub podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa poinformował o tym Policję.

Podróżując samochodem dołóżmy wszelkich starań, aby bezpiecznie wyjechać i tak samo bezpiecznie powrócić do domu. Podczas jazdy nie zapominajmy o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. W okresie świątecznym ruch pojazdów będzie wzmożony. Więc aby dojechać na czas warto wyruszyć wcześniej.

Podtrzymując zwyczaj Śmigusa Dyngusa nie zapominajmy o tym, że ma być to dobra zabawa dla wszystkich. Policja przestrzega amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych wszelkich chuligańskich incydentów.

Pamiętajmy, że z petardami nie ma zabaw. Niewłaściwe ich używanie, a zwłaszcza przez dzieci może mieć tragiczne skutki. Apelujemy do rodziców o czujność i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy też od nas samych. Pamiętajmy, że to okazja czyni złodzieja, dlatego nie dajmy mu szans. Apelujemy o zdrowy rozsądek i zwrócenie uwagi na wymienione wyżej zagrożenia.

źródło: KPP Brzozów

22-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)