REKLAMA
REKLAMA

Agresywny pies zaatakował i pogryzł innego czworonoga

LESKO / PODKARPACIE. Policja wyjaśnia, czy właścicielka psa zachowała wymagane środki ostrożności przy jego trzymaniu. Podczas spaceru zwierzę pogryzło innego psa, prowadzonego przez dwie nastolatki. Dziewczyny uciekły w obawie przed agresywnym zwierzęciem.

Do incydentu doszło wczorajszego wieczoru  w centrum Leska. Według relacji zgłaszających dziewcząt, należący do znanej im kobiety duży pies, zaatakował je podczas spaceru. Piesek dwóch nastoletnich sióstr został przez pogryziony, zaś 18 i 15-latka uciekły.

Właścicielka agresywnego psa odpowie za nie zachowanie wymaganych środków ostrożności przy  trzymaniu swojego pupila.

Lescy  policjanci przypominają, że od listopada ubiegłego roku, realizują program prewencyjny „Ostrożnie pies”. Program jest reakcją na sygnały ze strony społeczeństwa, dotyczące pozostawionych bez opieki psów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób. Program przewidziany jest na najbliższe trzy lata.


Przypominamy przepisy prawne dotyczące opieki nad psami:

•    Pies bez smyczy lub kagańca – niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77 Kodeksu Wykroczeń). Właściciel psa lub inna osoba, czasowo sprawująca nad nim opiekę ma obowiązek utrzymać zwierzę tak, by nie uciekło i nie zagroziło innym osobom. Przykładem takiego zachowania jest obowiązek trzymania psa na smyczy podczas spaceru, czy takiego trzymania go na posesji, aby nie wydostał się na ulicę.

•    Szkody wyrządzone przez utrzymywane zwierzę (Kodeks Cywilny).  Kto utrzymuje zwierzę, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody, niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Naprawienie szkody obejmuje zwrot wszelkich wydatków poniesionych przez poszkodowanego.

•     Znęcanie się nad zwierzętami (art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt z dn. 21.08.1997 r.). Pojęcie znęcanie się oznacza zadawanie bólu lub cierpień, a w szczególności: okaleczanie, bicie, złośliwe straszenie lub drażnienie, porzucanie zwierzęcia, trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenia ciała, organizowanie walk zwierząt.

•    Szczepienie psa. Posiadacze psów mają obowiązek zaszczepić przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

źródło: KPP Lesko

foto: sxc.hu

11-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)