REKLAMA
REKLAMA

Beksiński jedzie do Wiednia (FILM)

Beksiński jedzie do Wiednia (FILM)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Przygotowania do zagranicznej wystawy prac Zdzisława Beksińskiego idą pełną parą. Sanockie Muzeum Historyczne w „Phantastenmuseum” w Wiedniu chce zaprezentować 21 obrazów artysty. Wystawa ma zachęcić tamtejszych pasjonatów sztuki do odwiedzenia w przyszłości Sanoka.

To muzeum zajmuje się sztuką fantastyczną i doskonale zna obrazy Beksińskiego. Pisano o nim wiele artykułów i jego twórczość jest tam znana – mówi Wiesław Banach dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Do Wiednia pojedzie 21 prac z okresu fantastycznego. Prezentacja wiedeńskiej publiczności tylko niewielkiej części prac sanockiego artysty to celowy zabieg. – Nie robię dużych wystaw poza Sanokiem, bo mają one wzbudzić zainteresowanie i zachęcić do przyjazdu i odwiedzenia galerii artysty w jego rodzinnym mieście – tłumaczy dyrektor Banach.

Wystawa będzie czynna od 25. maja do 22. czerwca (wydłużono ją o tydzień, na prośbę Austriaków). Pieniądze na jej organizacje pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego oraz Powiatu Sanockiego – łącznie ok. 100 tys zł. – Wystawa połączona będzie z promocją  inwestycji realizowanych na Podkarpaciu a finansowanych z Unii Europejskiej. To kolejne ważne dla nas wydarzenie organizowane wspólnie z samorządem wojewódzkim, z którym mamy bardzo dobrą współpracę – dodaje Sebastian Niżnik starosta sanocki.

W najbliższym czasie wydany zostanie również album prezentujący Galerię Zdzisława Beksińskiego. W tym roku Muzeum Historyczne planuje też kilka wyjazdowych wystaw w naszym kraju.

Przypomnijmy, że Galeria Beksińskiego została otworzona w maju 2012 roku. Kosztowała ponad 4.5 mln zł z czego 3 mln pochodziło z pieniędzy unijnych. Do tej pory ekspozycję odwiedziło ponad 60 tys. osób.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

18-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)