REKLAMA
REKLAMA

Bobry budują tamę na Sanoczku. Nie wiadomo czy konstrukcja pójdzie do rozbiórki (FILM)

Bobry budują tamę na Sanoczku. Nie wiadomo czy konstrukcja pójdzie do rozbiórki (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Choć są jednymi z największych gryzoni w Europie, wcale nie imponują swoimi rozmiarami, w stosunku do budowli jakie wznoszą. Mowa o bobrach – zwierzętach w Polsce chronionych – i budowanych na rzekach oraz potokach tamach.

Z gałęzi, mułu, darni, kamieni oraz żwiru budują szczelną konstrukcję, która chroni żeremia lub nory danej rodziny. Problem w tym, że często te konstrukcje doprowadzają do wylewania rzek czy tez potoków z koryt. Taka właśnie tama powstaje na potoku Sanoczek w dzielnicy Dąbrówka w Sanoku.

Na razie budowla nie jest bardzo imponujących rozmiarów. Widać jednak, że prace przy jej wznoszeniu ciągle trwają. I z pewnością będzie ona systematycznie rosła. Administratorem rzek i potoków jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Warto dodać, że tylko w tym roku na terenie województwa podkarpackiego wydano 39. pozytywnych decyzji o rozbiórce tam bobrowych. Według stanu na 31 marca tego roku, populacja tych zwierząt na Podkarpaciu szacowana jest na około 14 tys. osobników.

07-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)