REKLAMA
REKLAMA

BWA Galeria Sanocka zaprasza: film Ida oraz spektakl teatralny Mamuna (FILM)

BWA Galeria Sanocka zaprasza: film Ida oraz spektakl teatralny Mamuna (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. BWA Galeria Sanocka zaprasza na spektakl teatralny Mamuna oraz na kolejną odsłonę polski światłoczułej, w ramach której wyemitowany zostanie film Ida. Po projekcji filmu Ida odbędzie się spotkanie z montażystą Jarkiem Kamińskim.

BWA Galeria Sanocka i Fundacja KID FILM zapraszają na projekcję filmu „IDA” oraz spotkanie z montażystą Jarkiem Kamińskim.
Roberto Toscano, włoski pisarz i dyplomata, zwykł mawiać, że tożsamość jest czymś, czego nigdy nie uchwycimy na fotografii, jedynie film jest w stanie to zrobić. Codziennie coś nas tworzy, codziennie podlegamy zmianom, jesteśmy w nieustannej podróży. „Ida” Pawła Pawlikowskiego zabiera nas w taką właśnie podróż.

Ida to piękna, młoda dziewczyna. Ma ciemne oczy i dołeczek na brodzie. Jest w klasztorze, niedługo składa śluby. Siostra przełożona czuje, że tuż przed tak ważnym wydarzeniem, dziewczyna powinna jednak poznać jedyną żyjącą jej krewną – ciotkę Wandę, siostrę jej matki, o której istnieniu Ida nie miała pojęcia. I tak zaczyna się ta podróż, bo film Pawła Pawlikowskiego jest podróżą, ani na chwilę nie spoczniemy.

Chropowate, czarno-białe, a nieraz szaro-bure zdjęcia Łukasza Żala wydobywają to, co najistotniejsze. Pod względem fabularnym niewiele się dzieje; pozornie, bo są to wydarzenia podskórne, zmagania wewnętrzne bohaterów. Wystarczy klika spojrzeń, gestów i czujemy napięcie. Kolorowe zdjęcia mogłyby rozproszyć tę delikatną konstrukcję – choć wcale nie kruchą. Paweł Pawlikowski stworzył wraz z angielską dramatopisarką Rebeccą Lenkiewicz bardzo mocny scenariusz, w którym nie pada ani jedno fałszywe słowo. W ogóle słów jest niewiele. Aktorzy (świetnie dobrani!) opowiadają swoje historie przeważnie w milczeniu, wypełniają kadr swoją postacią: lekki półuśmiech zdradza dystans, ironię, ból.

Jest to podróż przez Polskę lat sześćdziesiątych, ale przede wszystkim jest to podróż w głąb siebie.


Ida szuka siebie, zastanawia się, kim tak naprawdę jest i co przesądza o jej tożsamości. Nic dziwnego, że film Pawła Pawlikowskiego, objeżdżając światowe festiwale, jest tak wysoko oceniany i, przede wszystkim, przyjmowany ze zrozumieniem. Mimo, iż akcja osadzona została w konkretnym czasie i miejscu, a główna bohaterka stoi na rozdrożu dwóch określonych dróg, mocno się z nią identyfikujemy. Obie wojny diametralnie zmieniły świat, nawet stare drzewa musiały nauczyć się rosnąć w nowym miejscu, określać siebie na nowo.
Film zamyka klamra, ale wcale nie jest to oczywiste zamknięcie. Tożsamość bowiem jest jak podróż, która nigdy się nie kończy.

tekst: Alicja Rosé

Termin: 17.11.2013 r.
Godzina: 17.30
Wstęp: 2 pln 

MAMUNA, czyli BABA – DZIWO

Mamuna to opowieść o dziwach, czarach i czartach, utkana z rzeczy zasłyszanych, często z przekazów postronnych świadków, którzy znają fakty również jedynie ze słów innych. Spektakl powstał na podstawie książki Juliana Tuwima „Czary i czarty polskie”, wybranych tekstów pieśni, bajek i legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce oraz efektów własnych badań etnograficznych. To próba spojrzenia z dzisiejszej perspektywy na zagadnienie czarów, niewytłumaczalnych zdarzeń, odmienności poglądów i zachowań oraz procesów
o czary, które miały miejsce w minionych wiekach.Opowieść toczy się wraz z muzyką i przemykającymi, ścigającymi się cieniami, czasem bawiąc, a niekiedy przywołując smutek i tęsknotę za czasem, w którym wszystkie te dziwy mogły jeszcze mieć miejsce. Bo w naszym nowoczesnym świecie potrzeba cudowności w życiu nadal trwa.Opowieść i muzyka: Justyna Jary, Joanna Sarnecka, Barbara Songin, Dominik Gąsowski

Termin: 22.11.2013 r. (piątek) godz. 18.00
Wstęp: wolny (obowiązują bezpłatne zaproszenia – do odebrania w BWA od 12.11.2013 r.)

08-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)