REKLAMA

Dworce Sanok Miasto i Główny wyłączone z komercyjnej sprzedaży. PKP zamierza je przekazać samorządowi

SANOK / PODKARPACIE. Sześć dworców kolejowych na Podkarpaciu mało być wystawionych w tym roku na sprzedaż, w tym dworzec główny w Sanoku. Z komercyjnej sprzedaży został  wyłączony dworzec Sanok Miasto, z uwagi na to, że znajduje się w nim zamieszkała strażnica. Okazuje się ponadto, że ze sprzedaży wyłączono również dworzec Sanok Główny

. Jak zostaną zagospodarowane te obiekty? O tym zadecyduje miasto.

Dorota Mękarska

Na początku  2013 roku  Grupa PKP, która zarządza liczbą 2,5 tysiąca dworców, z czego tylko 600 jest czynnych, wyznaczyła do sprzedaży ponad 50 dworców w całej Polsce.  Do utrzymania ruchu międzyregionalnego potrzebnych jest około 220 dworców, a pozostałe obsługują tylko ruch regionalny. Dlatego PKP planuje przekazać te ostatnie samorządom, a nieczynne sprzedać lub zlikwidować. Docelowo do samorządów lub na sprzedaż ma trafić około 800 dworców. Natomiast do likwidacji planuje się przeznaczyć około 1000 obiektów, nie tylko dworców.

Na  Podkarpaciu pod młotek miało pójść 6 dworców:  w Babicy, Czudcu, Krościenku, Sanoku, Uhercach i Wisłoczance. Są to dworce, które wyłączone są z ruchu pasażerskiego. Ich utrzymywanie jest dla PKP zbyt kosztowne.

PKP SA miały dokonać wyceny tych nieruchomości, a pierwsze przetargi  planowano ogłosić  jeszcze przed wakacjami. W przypadku sanockich dworów tak się jednak nie stało.

Pierwszy pociąg wjechał na stację główną w 1884 roku
Dworzec kolejowy w Sanoku oddano do użytku w 1884 roku. W tym samym roku, w lecie,  na stację wjechał pierwszy pociąg.

W 1917 roku przez stację przebiegały szlaki trzech tras pociągów: Stróże – Nowy Zagórz, Iwonicz – Sanok i Sanok – Chyrów.

Po II wojnie światowej stacja zyskała na znaczeniu gospodarczym, z bocznic kolejowych korzystały: Fabryka Wagonów, Stomil oraz elewator zbożowy.

W 1985 rozpoczęto  długotrwały remont dworca. Trwał on aż do 1994 roku. W jego trakcie przywrócony obiektowi  pierwotny wygląd.

Przystanek osobowy Sanok Miasto powstał nas przełomie XIX i XX wieku w wyniku starań mieszkańców. Jednakże kilka lat temu został on całkowicie zamknięty. Stanowi obecnie wątpliwą wizytówkę miasta.

PKP stawia warunek
– Dworzec Sanok Miasto został wyłączony ze sprzedaży z uwagi na usytuowany tam lokal mieszkalny. Aktualnie zostały wdrożone procedury zmierzające do nieodpłatnego przekazania dworca na rzecz samorządu. Pragnę zaznaczyć, że na podstawie obowiązujących przepisów prawa nieodpłatne przekazanie dworca na rzecz gminy odbywa się tylko pod warunkiem zagospodarowania go do funkcji związanych z transportem – tłumaczy Katarzyna Grzduk z Biura Prasowego Departament Marketingu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Jak informuje PKP również budynek dworca Sanok Główny nie został objęty planem sprzedaży w projekcie „Dworzec na Własność”. W związku z czym nie zlecano wyceny tej nieruchomości.
– Warunki przekazywania dworców jednostkom samorządu terytorialnego są każdorazowo indywidualnie negocjowane. Obecnie nadal trwają negocjacje dotyczące dworca Sanok Główny. O wyniku rozmów poinformujemy po ich zakończeniu – dodaje Katarzyna Grzduk.

Miasto Sanok jest zainteresowane bezpłatny przejęciem dworców, ale jeszcze nie ma sprecyzowanych planów, jak mogą one być zagospodarowane.
– Analizujemy możliwości zagospodarowania dworców – informuje Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sanoku.
– W tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaka działalność będzie w nich prowadzona. Jednak funkcja związana z transportem nie oznacza blokady innych funkcji.

18-06-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.