REKLAMA
REKLAMA

,,Dzięki mądremu wykorzystaniu środków na nową perspektywę możemy poprawić spójność gospodarczą i społeczną”. Europoseł Łukacijewska o środkach unijnych

PODKARPACIE. Podczas wtorkowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata nt. Funduszy strukturalnych, w której udział wzięła Elżbieta Łukacijewska Poseł do PE, sprawozdawca w Komisji Rozwoju Regionalnego z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej.

 

20 listopada odbyły się głosowania nad wszystkimi rozporządzeniami dotyczącymi funduszy.

Wykorzystanie funduszy europejskich przynosi wymierne korzyści obywatelom, zapewniając wsparcie osobom systematycznie wykluczonym z rynku pracy i pozbawionym dostępu do kształcenia i szkolenia, a także tym zagrożonym ubóstwem, do których zaliczają się osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby młode.

Dzięki mądremu wykorzystaniu środków na nową perspektywę możemy poprawić spójność gospodarczą i społeczną, unowocześnić infrastrukturę, usprawnić funkcjonowanie rynków pracy oraz zwiększyć wydajność zatrudnienia zwłaszcza wśród ludzi młodych, a także poprawić ogólne warunki pracy, pod warunkiem, że dostępne środki będą mądrze wdrożone i wykorzystane. – powiedziała świeżo po debacie Elżbieta Łukacijewska

Jak zapewnia europosłanka, jako sprawozdawca cień do Europejskiego Funduszu Społecznego wielokrotnie analizowała dostępne statystyki dotyczące bezrobocia w Europie. Wynika z nich, że sytuacja z roku na rok się pogarsza. Jednocześnie większość pracodawców ma duże problemy z rekrutacją osób o odpowiednich kwalifikacjach. EFS nie zagwarantuje nowych miejsc pracy. Jest to, bowiem narzędzie które może wesprzeć ich tworzenie pod warunkiem, że jego środki będą mądrze wykorzystane i że nie będziemy wyrzucać milionów euro na szkolenia, z których korzyści mają tylko firmy prowadzące, a nie bezrobotni.

Dlatego ważne jest, aby wykorzystanie Europejskiego Funduszu Społecznego wynikało z potrzeb rynku pracy, oczekiwań pracodawców i osób bezrobotnych. Musimy pamiętać, że miejsca pracy tworzą przedsiębiorcy, dlatego tak ważne jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości a zwłaszcza wsparcie małych i średnich firm. W swoich działaniach i decyzjach nie możemy zawieść Europy, a zwłaszcza jej mieszkańców. I to od naszej mądrości a także od osób, które będą wdrażały fundusze zależeć będzie sukces Europy a szczególnie sukces młodego pokolenia – kwituje wtorkową debatę europosłanka.

Statystyki pokazują, że wzrost gospodarczy wywołany przez środki unijne w największym stopniu przekłada się na wzrost spójności społeczno-ekonomicznej, pozytywne efekty makroekonomiczne oraz przyczynia się do rozwoju i modernizacji gospodarek państw członkowskich.

Dzięki głosom oddanym przez europosłów z koalicji PO – PSL udało się stworzyć najlepsze z możliwych, warunki do rozwoju Polski przez najbliższe 7 lat. Teraz to od nas w kraju i w poszczególnych regionach będzie zależeć jak tę szansę wykorzystamy – mówi Elżbieta Łukacijewska

 

materiał nadesłany

22-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook