REKLAMA
REKLAMA

Grypa w województwie atakuje, w powiecie sanockim nieliczne przypadki zachorowań

SANOK / PODKARPACIE. Od października do końca grudnia w województwie podkarpackim ponad 8,5 tysiąca osób zachorowało na grypę, w tym ponad połowa to dzieci. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego widać wyraźnie, że nastąpił wzrost zachorowań o około półtora tysiąca przypadków.


Nie ma jednak mowy o epidemii. W powiecie sanockim przypadki zachorowań także wystąpiły, ale można powiedzieć, że, jak na razie, sporadycznie.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku statystyka zachorowań jest prowadzona na bieżąco. Wszystkie przypadki grypy zgłaszają do Sanepidu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy są do tego zobligowani prawem. Jak twierdzą epidemiolodzy, obowiązek ten wypełniają należycie.

Choć w sanockich przychodniach zdrowia wiele osób skarży się na dolegliwości grypowe, to tak naprawdę grypa w naszym powiecie pojawiła się dopiero w styczniu.  W grudniu nie zanotowano ani jednego przypadku tej choroby. Natomiast w styczniu lekarze zgłosili 21 zachorowań.

Nie oznacza to jednak, że możemy czuć się całkowicie bezpiecznie. Trudno już dzisiaj przewidzieć, jak będzie kształtowała się sytuacja epidemiologiczna w przypadku tej choroby. Trzeba, więc stosować cały czas profilaktykę przeciwgrypową. Należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej temperatury ciała, nie doprowadzać do wyziębień, przestrzegać zasad higieny, często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy,  a także stosować dietę przeciwgrypową, czyli dostarczać organizmowi niezbędnych witamin A, C i E oraz minerałów, głównie w postaci warzyw i owoców.

foto: sxc.hu

07-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)