REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Dzisiaj w Lesku pikieta w obronie szpitala. Zarząd powiatu powołał sanoczanina Jana Długosza na stanowisko dyrektora (FILM)

AKTUALIZACJA: Dzisiaj w Lesku pikieta w obronie szpitala. Zarząd powiatu powołał sanoczanina Jana Długosza na stanowisko dyrektora (FILM)

LESKO / PODKARPACIE. Dzisiaj o godz. 11.00 w Lesku ma odbyć się pikieta protestacyjna w sprawie szpitala w Lesku. Natomiast zarząd powiatu powołał dzisiaj nowego dyrektora SP ZOZ. Stanowisko objął Jan Długosz, były dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

 

Dorota Mękarska

Od zeszłego czwartku, kiedy to Wiesław Kuzio został odwołany z zajmowanej funkcji, o sytuacji szpitala w Lesku wciąż jest głośno. O los lecznicy niepokoją się pracownicy, mieszkańcy powiatu i mieszkańcy miasta. Burmistrz Leska Barbara Jankiewicz zwołała z tego powodu konwent wójtów i burmistrzów powiatu leskiego, który odbył się w ostatni wtorek. W konwencie wziął udział starosta leski Marek Pańko.

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Lesku pani burmistrz, indagowana przez radnych, przedstawiła informacje z konwentu, jak również argumenty, które zadecydowały, że gmina Lesko nie przekazała dotacji na uruchomienie SOR i Oddziału Intensywnej Terapii.

Nie w moich kompetencjach jest ocena decyzji starosty, choć pan starosta przedstawił jej uzasadnienie – stwierdziła Barbara Jankiewicz, dodając, że w zarządzaniu leskim szpitalem doszło do błędów.

Solina dała dotacje na sprzęt, a zapłaciła za odsetki w parabanku

Błędem, skutkującym poważnymi konsekwencjami finansowymi, było zaciągnięcie pożyczki w parabanku. Szpital w Lesku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ogłoszonego przez Centrum Systemów Operacyjnych Ochrony Zdrowia na zadanie pt „Rozbudowa pracowni diagnostyki obrazowej i wyposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego na potrzeby mieszkańców i turystów Bieszczad” otrzymał dofinansowanie w kwocie 9 mln zł. Niektóre gminy z powiatu leskiego wsparły finansowo szpital, by dysponował on wkładem własnym, np. gmina Solina przekazała 70 tys. zł dotacji. Była też możliwość uzyskania 90 procentowej zaliczki z tego programu, co umożliwiało zakup sprzętu bez angażowania własnych środków. SP ZOZ w Lesku wystąpił o zaliczkę, ale nie wykorzystał jej przez 3 miesiące. Zaliczka przepadła. W tej sytuacji nie było pieniędzy, by zapłacić za zakupiony sprzęt. Szpital zaciągnął więc pożyczkę w kwocie ponad 4 mln zł w parabanku. Obsługa 3 miesięcznego kredytu wyniosła około 100 tys. zł. Pieniądze z Soliny poszły więc na zapłacenie odsetek w parabanku, zamiast na sprzęt.

Ten fakt wykorzystały inne gminy, by nas nie wspomóc w formie dotacji – wyjaśnia Stanisław Szelążek, wicestarosta leski.

Musimy uspokoić sytuację

Władze powiatu leskiego nie zamierzają wyciągać dalszych konsekwencji za to zaniedbanie.

Musimy uspokoić sytuację, bo atmosfera jest gorąca – dodaje wicestarosta. – Protest w obronie dyr. Kuzio przerodził się w protest w obronie szpitala. Uważam jednak, że logika nakazywałaby odwołać pikietę, gdyż powołanie nowego dyrektora szpitala świadczy o tym, że nie dążymy do jego prywatyzacji.

Powołany dzisiaj do pełnienia obowiązków dyrektora Jan Długosz przez 12 lat był zastępcą dyrektora szpitala w Sanoku, a przez 4 lata dyrektorem sanockiego SP ZOZ.

Powołując dzisiaj Jana Długosza na to stanowisko kierowaliśmy się jego wieloletnim doświadczeniem – podkreśla Stanisław Szelążek.

Powołanie nowego dyrektora nie oznacza, że nie odbędzie się konkurs na to stanowisko.

Od konkursu nie odstępujemy – wyjaśnia wicestarosta. – Pan Długosz będzie pełnił obowiązki do czasu wyłonienia nowego dyrektora, czyli przez 3-4 miesiące.

Nowy dyrektor ma jeszcze dzisiaj spotkać się z lekarzami i związkowcami. Jednak zamiast powitania czeka go jutro o godzinie 11.00 pikieta, gdyż jak informuje Jadwiga Orlowska, szefowa „Solidarności” w leskim szpitalu, protest dojdzie do skutku.

07-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)