REKLAMA
REKLAMA

Katyń 1940 – pamięć, która nigdy nie zaginie

TREPCZA / PODKARPACIE.  Gdy przed trzema laty w parku „Kwitnąca Akacja” wyznaczono miejsce pod utworzenie Kwatery Katyńskiej ta niewielka podsanocka wioska dołączyła jako jedna z pierwszych do elitarnej grupy  miejscowości pielęgnujących pamięć o zabitych skrytobójczo na Wschodzie.

Zarówno zasadzone dęby z grudką ziemi katyńskiej – upamiętniające 4 oficerów pochodzących z Ziemi Sanockiej – jak i pamiątkowe tablice na kamiennych głazach, czy powiewająca na wysokim maszcie biało-czerwona flaga informują przechodzących  o długo ukrywanej  tragicznej karcie z najnowszej historii naszej Ojczyzny. Jej lokalizacja w centrum miejscowości, w bliskości budynków  Zespołu Szkół  umożliwia zarówno dorosłym, jak i dzieciom  czy młodzieży częste odwiedzanie tego szczególnego miejsca.

W tym roku w Trepczy obchody Dnia Katyńskiego z udziałem dzieci, młodzieży szkolnej, nauczycieli i wychowawców oraz miejscowego społeczeństwa  zostały zaplanowane na piątek 12 kwietnia 2013 roku o godz. 11 . Rozpocznie je polowa Msza za Ojczyznę przy kamiennym ołtarzu w tzw. Ogrodzie Różańcowym. Stąd jeden krok do Kwatery Katyńskiej, gdzie młodzież przedstawi okolicznościowy program słowno-muzyczny. Następnie zostaną zapalone światła pamięci  pod Krzyżem Katyńskim  oraz  Tablicą Smoleńską zaś przedstawiciele poszczególnych organizacji środowiskowych opiekujących się tym miejscem złożą wiązanki kwiatów. Całość zakończy modlitwa o pokój na świecie i za wszystkie ofiary wojen.

UWAGA! W przypadku deszczowej pogody i zimna  w trosce o zdrowie uczestników program obchodów w Kwaterze Katyńskiej  zostanie ograniczony do krótkiej modlitwy, zapalenia zniczy i złożenia kwiatów, zaś miejscem prezentacji części artystycznej będzie  sala gimnastyczna  Zespołu Szkół w Trepczy.

FOTO. Brama parku prowadząca do Kwatery Katyńskiej

08-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)