REKLAMA
REKLAMA

Katyń 1940 – pamięć, która nigdy nie zaginie

TREPCZA / PODKARPACIE.  Gdy przed trzema laty w parku „Kwitnąca Akacja” wyznaczono miejsce pod utworzenie Kwatery Katyńskiej ta niewielka podsanocka wioska dołączyła jako jedna z pierwszych do elitarnej grupy  miejscowości pielęgnujących pamięć o zabitych skrytobójczo na Wschodzie.

Zarówno zasadzone dęby z grudką ziemi katyńskiej – upamiętniające 4 oficerów pochodzących z Ziemi Sanockiej – jak i pamiątkowe tablice na kamiennych głazach, czy powiewająca na wysokim maszcie biało-czerwona flaga informują przechodzących  o długo ukrywanej  tragicznej karcie z najnowszej historii naszej Ojczyzny. Jej lokalizacja w centrum miejscowości, w bliskości budynków  Zespołu Szkół  umożliwia zarówno dorosłym, jak i dzieciom  czy młodzieży częste odwiedzanie tego szczególnego miejsca.

W tym roku w Trepczy obchody Dnia Katyńskiego z udziałem dzieci, młodzieży szkolnej, nauczycieli i wychowawców oraz miejscowego społeczeństwa  zostały zaplanowane na piątek 12 kwietnia 2013 roku o godz. 11 . Rozpocznie je polowa Msza za Ojczyznę przy kamiennym ołtarzu w tzw. Ogrodzie Różańcowym. Stąd jeden krok do Kwatery Katyńskiej, gdzie młodzież przedstawi okolicznościowy program słowno-muzyczny. Następnie zostaną zapalone światła pamięci  pod Krzyżem Katyńskim  oraz  Tablicą Smoleńską zaś przedstawiciele poszczególnych organizacji środowiskowych opiekujących się tym miejscem złożą wiązanki kwiatów. Całość zakończy modlitwa o pokój na świecie i za wszystkie ofiary wojen.

UWAGA! W przypadku deszczowej pogody i zimna  w trosce o zdrowie uczestników program obchodów w Kwaterze Katyńskiej  zostanie ograniczony do krótkiej modlitwy, zapalenia zniczy i złożenia kwiatów, zaś miejscem prezentacji części artystycznej będzie  sala gimnastyczna  Zespołu Szkół w Trepczy.

FOTO. Brama parku prowadząca do Kwatery Katyńskiej

08-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)