REKLAMA
REKLAMA

Kolejarska Izba Tradycji w Zagórzu (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. 11 czerwca 2013 r. w Gimnazjum nr 2 w Zagórzu uczniowie klas drugich podsumowali projekt edukacyjny pt. ,,Kolej w Zagórzu wczoraj i dziś” realizowany pod kierunkiem Marii Wańcowiat i Doroty Krzysik. Temat projektu związany był ściśle z zagadnieniem

, które jest nieodłącznym elementem historii miasta. Za sprawą kolei bowiem, w II połowie XIX w., Zagórz stał się wsią kolejarską, zyskał kontakt ze światem a kolejarze stworzyli lokalną elitę zawodową.

Po krótkiej części artystycznej, która była miłym akcentem dla zebranych, uczestnicy projektu zaprezentowali przy pomocy m.in. prezentacji multimedialnej historię kolei w Zagórzu. Przypomnieli czasy powstawania węzła zagórskiego, jego obrony w 1918 r. za pomocą zbudowanych własnoręcznie dwóch pociągów pancernych ,,Gromobój” i ,,Kozak”, rozkwitu życia kulturalnego w okresie międzywojennym, który był udziałem kolejarzy, konspiracyjnej walki z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, wspomnieli o okresie świetności w latach 70 – tych, a zakończyli wykazem działań podejmowanych przez lokalne władze i posłów naszego regionu, które zmierzają do zmiany decyzji PKP, by od grudnia 2013 roku linie kolejowe Nowy Zagórz – Łupków i Nowy Zagórz – Krościenko zostały wyłączone z eksploatacji. Trudności na kolei przekładają się na życie codzienne kolejarzy i ich rodzin, powodując niepokój i niepewność jurta dużej części zagórskiego i nie tylko zagórskiego środowiska.

W ramach projektu został zorganizowany konkurs dla gimnazjalistów pt. ,,Kolej w Zagórzu wczoraj” mający na celu skłonienie do szukania pamiątek z tamtych lat, zdobywania na ich temat wielu informacji a tym samym wzbogacenie naszej Izby Tradycji. Nagrodę w postaci tabletu zdobył Adrian Piszko, który powiększył zbiory o kompletny ubiór dyżurnej ruchu, drugie miejsce i nagroda w postaci mp5 przypadło w udziale Mateuszowi Niżnikowi za kolejarską lampę, zaś trzecie miejsce i słuchawki zdobyła Kamila Krzyśko za świadectwo uprawniające do wykonywania zawodu konduktora rewizyjnego. Cenne nagrody ufundował i wręczył burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Ernest Nowak.

Materiały zgromadzone w naszej skromnej Izbie Tradycji zostały wykorzystane do realizacji projektu dotyczącego  rewitalizacji Dworca Kolejowego w Zagórzu. Pani Alina Chomiszczak, wnuczka nieżyjącego już pana Mirosława Chomiszczaka, kolejarza z dziada pradziada, miłośnika kolei, absolwentka Politechniki Krakowskiej zaprezentowała swoją wyróżnioną pracę podyplomową, zrealizowaną na potrzeby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Ernest Nowak zabierając głos poinformował, że władze gminy wraz z kolejarzami podejmują starania zmierzające do przywrócenia ruchu kolejowego w Zagórzu. Dodał jednak, że jest to bardzo trudne. Obiecał, że dołoży starań aby wesprzeć gimnazjum w rozwoju Kolejarskiej Izby Tradycji. Zbigniew Bryndza w swoim wystąpieniu nie krył zadowolenia z faktu, że pamiątki związane z historią kolei znalazły swoje miejsce i młodzież dzięki temu poznaje swoje korzenie, a on sam postara się pomóc w zdobywaniu eksponatów i poszerzaniu wiedzy na temat zagórskiego węzła kolejowego. Również słowa uznania padły z ust komendanta SOK w Zagórzu Zdzisława Urbana.

Na zakończenie spotkania zebrani mieli okazję obejrzeć niezwykłe zdjęcia Grzegorz Nycza, członka Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie, pasjonata, autora wielu fotografii związanych z koleją. Wiele jego zdjęć znalazło się w książce autorstwa Ryszarda Stankiewicza i Edwarda Wieczorka pt. „Kolej Transwersalna przez Galicję”, która ukazała się w 2009 roku. Dzięki uprzejmości pana Nycza i pani dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki w Zagórzu Anicety Brągiel wystawa zdjęć pt. ,,Zagórska kolej w moim obiektywie” zagościła w naszym gimnazjum.

Kolejarska Izba Tradycji – otwarta
Podsumowanie projektu zostało połączone z zaprezentowaniem Kolejarskiej Izby Tradycji. Dzięki wysiłkom byłego dyrektora gimnazjum Janusza Fala oraz przyznaniu środków finansowych przez burmistrza Miasta i Gminy Zagórz Ernesta Nowaka, istniejąca od 2005 r. Izba Tradycji żyje, cieszy się popularnością, jest wizytówką szkoły, zyskała drugie, wspaniałe oblicze.

Powstanie Kolejarskiej Izby Tradycji zostało zainicjowane przez Jacka Zająca. Znalazły w niej godne miejsce zbiory gromadzone latami przez Tadeusza Kurasia, dyżurnego ruchu w Zagórzu. Dzięki działaniom nauczyciela historii oraz młodzieży gimnazjum zostały znacznie powiększone.  Obecny wygląd Izby Tradycji nie byłby możliwy gdyby nie dobra wola wielu kolejarzy, którzy chętnie dzielili się wiedzą i pamiątkami. Szczególne słowa podziękowania należą się Janowi Baraniewiczowi, Andrzejowi Czaporowi, Tadeuszowi Galantowi, Zbigniewowi Migalskiemu, Grzegorzowi Nyczowi, Eugeniuszowi Jaworskiemu, Wiesławowi Bogdanowi, Ryszardzie Krzyśko, Zofii Latusek, Karolowi i Piotrowi Bochnakomjak również  tym którzy z koleją nie mają nic wspólnego Jerzemu Tarnawskiemu emerytowanemu nauczycielowi historii  i Edwardowi Mące dyrektorowi Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórzu oraz wielu wielu innym.

Kolejarska Izba Tradycji to nasze wspólne dobro. W wspólnej Europie bez granic nie powinniśmy zapomnieć, skąd się wywodzimy, gdzie są nasze korzenie. A rolą  szkoły jest oprócz nauczania, wychowanie. Niech więc będzie ona pomocna młodzieży w poznaniu kultury swojego regionu.
Zapraszamy do Gimnazjum nr 2 w Zagórzu do obejrzenia zbiorów zgromadzonych w Kolejarskiej Izbie Tradycji.

materiały nadesłane

17-06-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)