REKLAMA
REKLAMA

Koniec telewizji analogowej

SANOK / PODKARPACIE. 19 marca został wyłączony nadajnik telewizji naziemnej analogowej na Suchej Górze koło Krosna. Mieszkańcy, którzy do tej pory oglądali TVP1 na kanale 12 i TVP2 na kanale 29 od wtorku nie mają odbioru.

Ponadto, zostały wyłączone stacje, które retransmitowały sygnał analogowy TVP1 i TVP2 z Suchej Góry:

– Sanok / g. Parkowa,
– Tarnawa / g. Makówka,
– Wołkowyja / g. Czaków,
– Olszanica / g. Kiczera,
– Baligród / g. Kiczera,
– Cisna / g. Potoczyszcze,
– Komańcza / g. Krymieniec,
– Lutowiska,
– Rzepedź / g. Sokoliska,
– Iwonicz Zdrój / sanat. Excelsior , itd.

Sygnał analogowy jest nadawany tylko z Soliny/Góra Jawor:  TVP1 kanał 35, TVP2 kanał 52, POLSAT kanał 58 do dnia 17 czerwca 2013r. Po tej dacie nastąpi również wyłączenia tego nadajnika.

W lipcu 2013r nastąpi całkowite wyłączenie telewizji analogowej w Polsce.

Równocześnie z wyłączeniem telewizji analogowej uruchamiana jest telewizja cyfrowa.

Dnia 19 marca ok godz. 5:00 rano z Suchej Góry nadawany jest na kanale 29  MUX3 (TVP1 , TVP2 , TVPINFO , TV POLONIA , TVP KULTURA , TVP HISTORIA).

MUX3 na kanale 29 będzie nadawany również z Soliny/Góra Jawor oraz z wielu stacji doświetlających takich jak: Sanok / g. Parkowa, Tarnawa / g. Makówka , Wołkowyja / g. Czaków , Olszanica / g. Kiczera , Baligród / g. Kiczera , Cisna / g. Potoczyszcze , Komańcza / g. Krymieniec , Lutowiska  , Rzepedź / g. Sokoliska , Iwonicz Zdrój / sanat  itd.

Dzięki temu sygnał dotrze do wielu odbiorców mieszkających w trudnym górzystym terenie.

Pierwszy nadajnik telewizji cyfrowej w naszym regionie został uruchomiony kilka lat temu, co prawda w formie testowej, ale mieszkańcy Podkarpacia  jako jedni z pierwszych oglądali telewizje cyfrową.

Na dzień dzisiejszy w naszym regionie możemy odbierać  trzy MUX-y :

– MUX 1 (TVP1,TVP2,TVP Rzeszów,Eska,Polo TV,TTV, ATM rozrywka) nadawany jest z Suchej Góry na kanale 42 i Góry Jawor na kanale 60 . Po 17 czerwca kiedy zostanie wyłączony sygnał analogowy Sucha Góra i Góra Jawor MUX 1 będzie nadawać na kanale 52 już z pełną mocą,

– MUX 2 (TVN,TVN7,POLSAT,POLSAT Sport,TV6,TV4PULS,PULS2) nadawany jest z Suchej Góry i Góry Jawor na kanale 32,

– MUX 3   (TVP1 , TVP2 , TVPINFO , TV POLONIA , TVP KULTURA , TVP HISTORIA)nadawany jest z Suchej Góry , Góry Jawor oraz z wielu stacji doświetlających na kanale 29.

W najbliższym czasie kanały w MUX 1 (TVP1, TVP2 ,TVPINFO) zostaną zastąpione innymi kanałami które zostaną wyłonione  konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej i mogą to być programy: Discovery, Super Express TV, BBC Worldwide, TV Trwam, TVP ABC, Kino Polska TV.

Wszystkie te zmiany nie dotyczą użytkowników telewizji satelitarnej i telewizji kablowej nawet, jeśli mają stary telewizor.
Natomiast wszyscy mieszkańcy w większości domów prywatnych, którzy nie korzystali z telewizji satelitarnej tylko odbierali TVP1 i TVP2 z tzw „siatki”, powinni zaopatrzyć się w dekodery DVB-T lub wymienić telewizory.

Instalacja antenowa w wielu przypadkach pozostaje bez zmian – jeśli odbieraliśmy „jedynkę” i „dwójkę”, to wypinamy antenę z starego telewizora i wpinamy do dekodera i wszystko powinno działać bez zakłóceń. Gdy natomiast nie będzie poprawnego odbioru, wtedy należy wymienić antenę na antenę kierunkową  i dokładnie ustawić na nadajnik.

Warto odrestaurować instalację antenową i zaopatrzyć się w odbiorniki DVB-T ponieważ umożliwi to odbiór 21 programów w doskonałej cyfrowej jakości bez opłat.

Wszystkie informacje związane z telewizją cyfrową uzyskają Państwo w firmie PD-SAT przy ul.Orzeszkowej 3 w Sanoku. Firma PD-SAT prowadzi sprzedaż dekoderów i anten oraz zajmuje się montażem anten u klienta.

F.H.U. PD-SAT Piotr Drwięga
38-500 Sanok, ul. Orzeszkowej 3
tel. (013) 4939839, fax (013) 4939841

www.pdsat.pl

foto: sxc.hu

tekst sponsorowany

23-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook