REKLAMA
REKLAMA

Kino SDK: Mało znane filmy znanych reżyserów

SANOK. Wśród zgiełku reklam, zwiastujących komercyjne premiery kinowe, może warto na chwilę przystanąć i pomyśleć, przypomnieć sobie, że kino to przede wszystkim sztuka, a w przypadku dzieła sztuki, takiego z prawdziwego zdarzenia, jednym z ważniejszych wyznaczników jest ponadczasowość.

Dobre filmy ogląda się z satysfakcją także kilka lub nawet kilkadziesiąt lat od ich premiery.

Chcielibyśmy zaproponować Państwu wycieczkę po najnowszej historii kina. Zapewniamy, że nie będzie monotonna: zamiast tradycyjnej chronologii proponujemy cykle tematyczne, rozłożone na miesiąc.

W miesiącu – średnio cztery tytuły, emitowane na ekranie w naszej nowej kameralnej sali kinowej (I piętro, nr 2) we czwartki o 18.15.

Właśnie „Czwartek 18.15” niech będzie znakiem rozpoznawczym projektu i ważną notatką w kalendarzu miłośników kina. Zwyczaje czwartkowych spotkań mają przecież w naszej narodowej kulturze bogatą tradycję.

Michael Haneke jest bez wątpienia jednym z najbardziej interesujących i bezkompromisowych współczesnych reżyserów.

Kod nieznany reż. Michael Haneke
czwartek 7 listopada godz. 18.15, sala nr 2 (I piętro) cena biletu 5zł
A jednak „Kod nieznany”, zrealizowany w 2000 roku, to stosunkowo mało rozpoznawalny w Polsce obraz. Opinie recenzentów – jak najlepsze, z zastrzeżeniem, że jest to kino dla koneserów, a Haneke, jak zwykle, eksperymentuje tu z językiem filmowym i narracją.

Śmiertelnie proste reż.E. Coen, J. Coen
czwartek 14 listopada godz. 18.15, sala nr 2 (I piętro) cena biletu 5zł
Pewnie niejeden wierny widz pamięta, jak debiutowało błyskotliwe rodzeństwo, bracia Ethan i Joel Coenowie. Było to w roku 1984, a film nosił tytuł „Śmiertelnie proste”. Obraz uznano za jeden z najciekawszych thrillerów lat osiemdziesiątych, podkreślając, że jest to kawał znakomitego kina, w którym wszystko, dzięki doskonałej precyzji scenariusza, jest zarazem i śmiertelne, i proste.

Jestem Joe reż.Ken Loach
czwartek 20 listopada godz. 18.15, sala nr 2 (I piętro) cena biletu 5zł
„Jestem Joe”
nie jest debiutem, ale w Polsce jednym z mniej znanych filmów Kena Loacha. Tytułowy bohater postanawia zmienić swoje życie, wychodzi z alkoholizmu, spotyka miłość. Piękna, choć smutna historia…

Wdowa św. Piotra reż.Patrice Leconte
czwartek 28 listopada godz. 18.15, sala nr 2 (I piętro) cena biletu 5zł
Ostatnia projekcja z cyklu „Mało znane filmy znanych reżyserów” to podróż do XIX wieku na francuską wysepkę u wybrzeży Kanady za sprawą filmu „Wdowa św. Piotra”. Opowieść o miłości i wierności ideałom. Reżyseria Patrice Leconte, premiera w 2000 roku.

 

SDK
ul. Mickiewicza 24
38-500 Sanok
tel-fax. 013 463 10 42
www.sdksanok.pl

12-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)