REKLAMA
REKLAMA

Modernizacje w sanockiej bibliotece (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Wielkie modernizacje zachodzą w sanockiej bibliotece miejskiej. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekty, które zmienią jej oblicze.

Zasoby komputerowe, programowe i sprzętowe biblioteka powiększyła w ramach zdobytego grantu z programu operacyjnego Rozwój infrastruktury kultury, pn. „Modernizacja systemu informatycznego Biblioteki”. Zakupiono 6 zestawów komputerów, skaner mobilny, urządzenie wielofunkcyjne do Czytelni Głównej, nową wersję oprogramowania do obsługi biblioteki i jej czytelników oraz dedykowany serwer do biblioteki cyfrowej, dzięki któremu powstaje Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Modernizacja sprzętu elektronicznego zwiększy liczbę osób korzystających z własnych i obcych baz danych. Biblioteka stanie się ciekawym miejscem na kulturalnej, edukacyjnej i społecznej mapie miasta. Łączna kwota projektu – 67 600 zł, w tym dofinansowanie MKiDN – 50 000 zł.


Do 2015 roku modernizację przejdzie także budynek biblioteki. Stanie się to w ramach rozpoczętego w tym roku projektu „Budowa windy, modernizacja obiektu oraz zakup wyposażenia”. Jego realizacja jest szczególnie ważna, aby biblioteka stała się miejscem w pełni dostępnym dla każdego.

Biblioteka mieści się w dwupiętrowym budynku bez windy. Czytelnia, sala wystaw i oddział dla dzieci zlokalizowane są na wyższych kondygnacjach. Poszczególne agendy biblioteki usytuowane w pomieszczeniach ze starym wyposażeniem, bez systemu zabezpieczenia zbiorów. Brak windy utrudnia dostęp do usług bibliotecznych osobom niepełnosprawnym ruchowo, starszym czy rodzicom z małymi dziećmi. W obecnym układzie znacząco ograniczony jest dostęp do zbiorów bibliotecznych i trudne jest poszerzenie funkcji biblioteki, jako nowoczesnego centrum dostępu do wiedzy oraz ośrodka życia społecznego. Bez nowoczesnego sprzętu audiowizualnego niepełne jest wykorzystanie zmodernizowanego już oddziału dla dzieci i ogrodu bibliotecznego – tłumaczy Leszek Puchała, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Dzięki projektowi sytuacja ta ulegnie zmianie. Wyremontowana została już sala wystaw. Zakupiono: kino 3D dla dzieci, składaną scenę, projektor i ekran plenerowy, nagłośnienie, oświetlenie do przedstawień plenerowych oraz kamerę cyfrową. W 2014 roku zostanie wybudowana winda w budynku głównym biblioteki oraz zmodernizowane: Wypożyczalnia Główna, Czytelnia Główna, Oddział dla Dzieci, sieć teleinformatyczna.


Całkowity koszt projektu to 977 301 zł, przy dotacji z MKiDN: 732 961 zł. Środki na wkład własny w projektach zabezpieczone zostały w budżecie miasta.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

19-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook