REKLAMA
REKLAMA

Nagrobek jednego z najwybitniejszych sanoczan odzyska blask sprzed lat! (FILM)

Nagrobek jednego z najwybitniejszych sanoczan odzyska blask sprzed lat! (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Zmarł przed 77 laty. Był burmistrzem Sanoka, prawnikiem, aptekarzem i działaczem społecznym. Dziś pozostała po nim nazwa ulicy w centrum miasta i nagrobek, który popada w ruinę.

Stowarzyszenie Opieki na Starymi Cmentarzami w Sanoku w dniach 31 października – 2 listopada wystawi przy Domu Przedpogrzebowym przy ulicy Rymanowskiej skarbonkę, z której zysk zostanie przeznaczony na renowację nagrobka Feliksa Gieli.

Giela przez całe swoje życie kierował się dobrem społecznym. Sprzedał miastu tereny od Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii, aż do ulicy Kościuszki (obecna ulica Mickiewicza). Dochód przekazał na rzecz ubogich oraz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wspierał finansowo Towarzystwo Upiększania Miasta Sanoka oraz był jednym z fundatorów pomnika Tadeusza Kościuszki, który zlokalizowany był na Placu św. Jana.

W czasach II Rzeczypospolitej w uznaniu zasług, władze miasta nazwały ulicę w dzielnicy Śródmieście imieniem Feliksa Gieli.

Zmarł w 1936 roku w Sanoku.

Więcej informacji w materiale filmowym.

 

31-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)