SANOK / PODKARPACIE. Wakacje w toku, lecz w oświacie rozpoczęły się intensywne przygotowania do nowego roku szkolnego. 20 sierpnia w Klubie „Górnik” odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół z terenu Powiatu Sanockiego
„Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkoły – nowe spojrzenie na doskonalenie nauczycieli”. Spotkanie poświęcone było zagadnieniom dotyczącym realizacji podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa określonych przez MEN na rok szkolny 2013/2014, a także prezentacja założeń projektu, który będzie realizowany przez Powiat Sanocki od września bieżącego roku.
Od września 2013 roku 52 szkoły i 4 przedszkola z terenu powiatu sanockiego będą mogły uczestniczyć w projekcie „Wspomaganie szkół i przedszkoli w Powiecie Sanockim”. Projekt dotyczy nowego systemu doskonalenia nauczycieli i stanowi pilotaż Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie jego wdrażania.
W roku szkolnym 2012/2013 dziewięć pierwszych powiatów w ramach tego projektu rozpoczęło realizację cyklu nowego systemu doskonalenia. Kolejne projekty wdrożeniowe, które otrzymały dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, będą realizowane od września 2013 w około 120 powiatach na terenie całego kraju. Łącznie w Polsce 5 000 szkół i przedszkoli objętych zostanie kompleksowym wspomaganiem.
W województwie podkarpackim osiem powiatów – w tym Powiat Sanocki – (na 25 ziemskich i grodzkich) spełniło wymogi i uzyskało na ten cel dofinansowanie. Jest ono spore, gdyż kwota przekracza 1,5 mln. zł.
Celem projektu jest podniesienie jakości funkcjonowania istniejącego w powiecie systemu doskonalenia nauczycieli. Polegać będzie na przeprowadzeniu pełnego cyklu doskonalenia w każdej szkole lub przedszkolu na bazie 2 rocznych ofert doskonalenia, które można będzie wybrać z propozycji opracowanych przez MEN.
Gospodarzem spotkania był Wacław Krawczyk – Wicestarosta Sanocki. Swą obecnością zaszczyciła zebranych Pani Wicewojewoda Alicja Wosik, która podczas wystąpienia nakreśliła kierunki polityki oświatowej w województwie, podkreślając ogromną rolę doradztwa w doskonaleniu nauczycieli, a co a tym idzie w podnoszeniu ich kwalifikacji oraz poziomu kształcenia. Marszałek Władysław Ortyl wystosował list gratulacyjny. W spotkaniu uczestniczyli również radni: Adam Drozd, Tadeusz Nabywaniec i Piotr Uruski. Burmistrza Miasta Sanoka reprezentowała Irena Penar naczelnik wydziału edukacji.
Krystyna Chowaniec wygłosiła prelekcję na temat „Kierunki polityki edukacyjnej państwa na rok szkolny 2013/13 a nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły”, natomiast Danuta Lebuda „Dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych w szkole ogólnodostępnej”.
Główne zagadnienia związane z realizacją projektu nakreśliła dyrektor CDN w Sanoku – Marta Muszyńska.
źródło: materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz