REKLAMA
REKLAMA

Nowe spojrzenie na doskonalenie nauczycieli (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Wakacje w toku,  lecz w oświacie rozpoczęły się  intensywne przygotowania do  nowego roku szkolnego. 20 sierpnia w Klubie „Górnik” odbyła się  konferencja dla dyrektorów szkół z terenu Powiatu Sanockiego

„Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkoły – nowe spojrzenie na doskonalenie nauczycieli”. Spotkanie poświęcone było zagadnieniom dotyczącym realizacji podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa określonych przez MEN na rok szkolny 2013/2014, a także prezentacja założeń projektu, który będzie realizowany przez Powiat Sanocki od września bieżącego roku.

Od  września 2013 roku 52 szkoły i 4 przedszkola z terenu powiatu sanockiego będą mogły uczestniczyć w projekcie „Wspomaganie szkół i przedszkoli w Powiecie Sanockim”. Projekt  dotyczy nowego systemu doskonalenia nauczycieli i stanowi pilotaż Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie jego wdrażania.

W roku szkolnym 2012/2013 dziewięć  pierwszych powiatów w ramach tego projektu rozpoczęło realizację cyklu nowego systemu doskonalenia. Kolejne projekty wdrożeniowe, które otrzymały dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, będą realizowane od września 2013 w około 120 powiatach na terenie całego kraju. Łącznie w Polsce 5 000 szkół i przedszkoli objętych zostanie kompleksowym wspomaganiem.

W województwie podkarpackim osiem powiatów – w tym Powiat Sanocki –  (na 25 ziemskich i grodzkich)  spełniło wymogi i uzyskało na ten cel dofinansowanie. Jest ono spore, gdyż kwota przekracza 1,5 mln. zł.

Celem projektu jest podniesienie jakości funkcjonowania istniejącego w powiecie systemu doskonalenia nauczycieli.  Polegać będzie na przeprowadzeniu pełnego cyklu doskonalenia w każdej szkole lub przedszkolu na bazie 2 rocznych ofert doskonalenia, które można będzie wybrać z propozycji opracowanych przez MEN.

Gospodarzem spotkania był Wacław Krawczyk – Wicestarosta Sanocki. Swą obecnością zaszczyciła zebranych Pani Wicewojewoda Alicja Wosik, która podczas wystąpienia nakreśliła kierunki polityki oświatowej w województwie, podkreślając ogromną rolę doradztwa w doskonaleniu nauczycieli, a co a tym idzie w podnoszeniu ich kwalifikacji oraz poziomu kształcenia. Marszałek Władysław Ortyl wystosował list gratulacyjny. W spotkaniu uczestniczyli również radni: Adam Drozd, Tadeusz Nabywaniec i Piotr Uruski. Burmistrza Miasta Sanoka reprezentowała Irena Penar naczelnik wydziału edukacji.

Krystyna Chowaniec wygłosiła prelekcję na temat „Kierunki polityki edukacyjnej państwa na rok szkolny 2013/13 a nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły”, natomiast  Danuta Lebuda „Dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych w szkole ogólnodostępnej”.
Główne zagadnienia związane z realizacją  projektu nakreśliła dyrektor CDN w Sanoku – Marta Muszyńska.

 

źródło: materiały nadesłane

23-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)