REKLAMA

O ustawie śmieciowej i marginalizacji Podkarpacia…

SANOK / PODKARPACIE. Starosta Sebastian Niżnik oraz wójtowie i burmistrzowie z powiatu sanockiego rozmawiali o problemach związanych ze zmianami w gospodarce odpadami oraz o komunikacji drogowej i kolejowej. Wszystko w ramach kolejnego zwołanego przez starostę konwentu.

Od lipca wejdą w życie nowe uregulowania dotyczące gospodarki odpadami. Gminy mają z tym spory problem i już dziś rozmawiają jak się z nim uporać, aby były one jak najmniej uciążliwe zarówno dla gmin jak i dla ich mieszkańców. Gościem konwentu była Anna Panek kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Marszałkowskim, która odpowiadała na pytania dotyczące możliwości wykorzystania składowisk odpadów, a także procedur, jakie będą musiały przejść gminy aby móc wywozić i składować odpady.

W tej chwili największym problemem jest wymóg korzystania ze składowiska znajdującego się na terenie gminy, lub najbliższej gminy. Często zdarza się, że oferty innych składowisk, mimo że oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, są znacznie bardziej korzystne. Nie ma jednak możliwości wyboru.

Drugim problemem jaki był poruszany, był transport drogowy i kolejowy. W nowej strategii województwa podkarpackiego na lata 2014-2020 powiat sanocki jest niemal białą plamą jak chodzi o inwestycje w tej materii. Wyjątkami są miasto Sanok i Zagórz. Zebrani chcą wspólnie walczyć o to, aby nie pomijano tak dużego obszaru południowej części województwa. Ważnym punktem w tym kontekście była przedstawiona przez burmistrza Ziemowita Borowczaka propozycja projektu, o którego finansowanie z Funduszu Norweskiego starania prowadzi Sanok. Projekt miałby na celu integrację oferty Podkarpackiego Trójmiasta m.in. w komunikacji. Swoistym kręgosłupem projektu miała by być linia kolejowa na odcinku Zagórz – Jasło. Szybka kolej, wspólny bilet, dostosowanie kursów jazdy pod potrzeby mieszkańców i kolej, a także dostosowanie tras tak, aby łączyły się w węzłach kolejowych Zagórz – Sanok – Krosno – Jasło. Projekt Miasta uzyskał poparcie Powiatu.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

17-04-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.