REKLAMA
REKLAMA

O współpracy z ,,chińskim smokiem” w podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dziś (18 bm) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbędzie się konferencja na temat relacji polsko-chińskich z uwzględnieniem aspektu regionalnego.

Organizatorem spotkania jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. Będzie to pierwsze na Podkarpaciu wydarzenie na tak dużą skalę, które skupi się na kontaktach z azjatycką potęgą.
Chińska Republika Ludowa z coraz szybciej rozwijającą się gospodarką i silnie zwiększającą się strefą wpływów na całym świecie, to dziś jeden z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej. Chiny to także potężny rynek zbytu z ponad 1,3 mld ludności. Polskie firmy eksportują do Chin m.in.: przetwory mleczne i mięso. Kontrakty opiewają na miliony złotych, bo polska żywność cieszy się ogromnym uznaniem na azjatyckim rynku.

Również chińskie firmy mocno interesują się polskim rynkiem. Koncern LiuGong Machinery, w czerwcu 2011 roku przejął cywilną cześć Huty Stalowa Wola. Była to największa wówczas fuzja w Polsce z udziałem chińskiego przedsiębiorstwa, ale nie jedyna. W maju b.r. za 300 mln zł Zakłady Łożysk Tocznych w Kraśniku kupiła chińska firma Tri Ring Group, a Jiangsu LanTian Aerospace Industrial Park przejęła w czerwcu mieleckie zakłady Aero AT-3 produkujące awionetki.

Nie powinniśmy się dziwić, że Chiny są zainteresowane zakupem naszych produktów i technologii. Są potęgą gospodarczą świata, a perspektywy rozwoju mają ogromne. Szukają nowych rynków do inwestowania i nie bez powodu Podkarpacie stało się jednym z nich. Mamy bardzo korzystne położenie geograficzne, najnowocześniejszy w kraju regionalny port lotniczy oraz potężne zasoby terenów inwestycyjnych. Prężnie rozwija się Dolina Lotnicza i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Wśród europejskich miast akademickich to właśnie Rzeszów ma najwięcej studentów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, a więc jest tu zagłębie wysoko wykwalifikowanych kadr – przekonuje Elżbieta Łukacijewska, Poseł do PE, członkini Delegacji PE ds. Stosunków z Chińską Republiką Ludową.

Podczas konferencji głos zabiorą m.in. Jerzy Więcław – Ambasador, Naczelnik Wydziału Azji Wschodniej i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa, dr Zdzisław Góralczyk – Ambasador, Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, Radosław Pyffel – Prezes Centrum Studiów Polska-Azja. Prelegenci przedstawią praktyczne możliwości współpracy z Chinami oraz własne doświadczenie w zakresie relacji z „chińskim smokiem”. Wśród występujących pojawią się również przedstawiciele podkarpackiego środowiska biznesowego.

Drugim elementem konferencji będzie debata, podczas której osoby zainteresowane współpracą z partnerami chińskim, będą miały okazję do dyskusji z zaproszonymi gośćmi.

Wydarzenie jest adresowane przede wszystkim do przedsiębiorców, samorządów, oraz organizacji zainteresowanych nawiązaniem kontaktów gospodarczych z chińskim biznesem, bądź też chcących uzyskać więcej szczegółów na temat kultury i uwarunkowań współpracy z partnerami chińskimi.

Tematyka konferencji wpisuje się w zainicjowaną przez Ministerstwo Gospodarki RP strategię „Go China”, której celem jest wspieranie polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, zachęcenie polskich przedsiębiorców do ekspansji na rynku chińskim, zmniejszenie znacznych dysproporcji (1: 13) istniejących w handlu dwustronnym oraz ożywienie współpracy inwestycyjnej, wymiany turystycznej i kulturalnej. W realizację strategii zaangażowane są polskie Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji w Szanghaju i Pekinie, Ministerstwo Rolnictwa RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki RP, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W marcu b.r. z inicjatywy polskich europosłów z Delegacji PE ds. Relacji z Chińską Republiką Ludową, cztery polskie województwa (tj. podkarpackie, łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie) prezentowały chińskim inwestorom oferty inwestycyjne podczas konferencji „Regionalne aspekty strategii Go China” w Brukseli.

materiały nadesłane

18-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook