REKLAMA
REKLAMA

Koniec inwestycji w centrum miasta. Nowe oblicze Sanoka (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Już od jutra (18 lipca) będzie można w pełni korzystać w Sanoku ze zrewitalizowanego placu św. Michała z ulicami przyległymi oraz parkingu wielopoziomowego, który jest jedynym tego typu obiektem na Podkarpaciu wybudowanym przez samorząd.

Dzięki tym dwóm projektom zrealizowanym przez Miasto Sanok, centrum zyskało nowy wygląd, który na pewno spodoba się mieszkańcom i turystom. Na wykonanie tych inwestycji władze Sanoka zdobyły dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Jak zaznacza Burmistrz Sanoka dr Wojciech Blecharczyk planowana od lat rewitalizacja placu św. Michała jest kolejnym krokiem do uporządkowania ścisłego, historycznego centrum miasta.
– Krok po kroku odnawiamy i zmieniamy oblicze centrum, oddając je mieszkańcom i turystom w nowej, mam nadzieję lepszej wersji. Wierzę, że teraz będzie im tutaj przyjemnie spędzać czas, a sąsiedni parking wielopoziomowy pozwoli w „europejski” sposób uporządkować przestrzeń parkingową w centrum – podkreśla Burmistrz.

Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w grudniu 2011 r. od prac ziemnych na ul. Sobieskiego, a następnie na pozostałych ulicach objętych projektem, czyli: Wałowej, Grzegorza z Sanoka, Piłsudskiego oraz fragmencie Kazimierza Wielkiego. Najpierw wymieniono tutaj sieci: kanalizacyjną, deszczową, wodociągową, zainstalowano nowe oświetlenie uliczne, ułożono na niektórych z nich chodniki z kostki granitowej. Całość prac na ulicach przyległych zwieńczyło położenie na nich nowej nawierzchni. Działaniom tym towarzyszyły także prace na placu św. Michała, które poprzedziły wykopaliska archeologiczne.

SPACER INTERNETOWY PO RUINACH KOŚCIOŁA ŚW. MICHAŁA

SPACER INTERNETOWY PO RUINACH KOŚCIOŁA ŚW. MICHAŁA

Sanoccy archeolodzy odkryli podczas nich wiele interesujących znalezisk, ale najważniejszym było odsłonięcie fundamentów nieistniejącego już kościoła św. Michała, w którym, zgodnie z przekazami historyków, ślub brał król Władysław Jagiełło. Warto wspomnieć, że na nowej nawierzchni placu innym kolorem kamienia zarysowano fundamenty kościoła, a ich fragment wyeksponowano dla zwiedzających.

Podobnie jak ulice również plac został objęty pracami ziemnymi, związanymi z wymianą instalacji. Jego powierzchnię wyłożono kostką granitową, zaś boki nowymi chodnikami. Wszystkiego dopełnił montaż elementów małej architektury oraz nasadzenia zieleni.
Nie zlikwidowano zupełnie miejsc parkingowych. Na placu pozostawiono kilka miejsc na postój taksówek i kilka wydzielono w zatoczkach wzdłuż rewitalizowanych ulic. Dodatkowo, to właśnie przez plac przebiega droga dojazdowa do parkingu wielopoziomowego, który jest jedynym na Podkarpaciu wybudowanym przez samorząd. Generuje on prawie 100 cennych miejsc parkingowych, w zadaszonym i monitorowanym obiekcie.

Prace przy jego budowie zaczęły się na początku zeszłego roku. Obecnie w ciasnej zabudowie centrum stoi nowoczesny obiekt o trzech kondygnacjach, zwieńczony tzw. „zielonym dachem”, obsadzonym roślinnością, trawami, kwiatami. Dookoła parkingu wybudowano utwardzone chodniki dla pieszych, zaś obiekt obsługuje winda towarowo – osobowa, z której mogą korzystać także klienci przyległej Hali Targowej.

W drodze przetargu parking wydzierżawiono Sanockiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej. Władze SPGM postanowiły, że do września parking będzie dostępny w godzinach 6.00 do 22.00, w lipcu bezpłatnie, zaś w sierpniu za symboliczną złotówkę.
– Lipiec i sierpień będą to miesiące przejściowe. Chcemy, aby nasi klienci przyzwyczaili się do nowej jakości parkowania, nauczyli się korzystać z obiektu. Dla nas będzie to również czas wdrożenia systemu zarządzania parkingiem i testowania go. Będziemy obserwować potrzeby naszych klientów i dostosowywać do nich funkcjonowanie parkingu – zaznacza Wiesław Pyrcak, wiceprezes zarządu SPGM.

Od września za godzinę parkowania w nowoczesnych warunkach będziemy płacić 2 zł.
– Ustaliliśmy taką opłatę, choć na innych parkingach w mieście stawka za godzinę parkowania jest wyższa. Tą kwotą na początku chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z parkingu, zaś docelowa stawka nie będzie wyższa niż w innych punktach miasta – dodaje Burmistrz Sanoka.

Całkowity koszt projektu budowy parkingu to prawie 8,5 mln zł, przy dofinansowaniu ponad 2 mln zł, zaś projektu rewitalizacji placu św. Michała to prawie 8,5 mln zł, przy dofinansowaniu ponad 5,6 mln zł.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

17-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)