REKLAMA
REKLAMA

Odblaski nie tylko dla dzieci. Po zmroku wszyscy piesi muszą świecić

PODKARPACIE. W piątek Sejm zdecydował, że wszyscy piesi po zmroku będą musieli nosić kamizelki lub opaski odblaskowe, poruszając się poza terenem zabudowanym. Nowy przepis zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od jesieni. Nowelizacja ustawy trafiła już do Senatu.

Obecnie obowiązek noszenia odblasków dotyczy jedynie dzieci do 15. roku życia. Przyjęta przez posłów nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym wprowadza obecnie również taki wymóg dla pieszych w każdym wieku. Zwolnienie z tego obowiązku mają być jedynie osoby poruszające się po chodniku i w strefie zamieszkania.

Posłowie nie precyzują, jaki element odblaskowy mamy nosić. Mogą to być taśmy, naklejki i opaski fluorescencyjne. Do wyboru są także kamizelki odblaskowe czy odblaski przyczepiane do odzieży lub toreb.

Nowelizacja nie przewiduje sankcji za niestosowanie się do nowego obowiązku. Jednakże piesi muszą liczyć się z tym, że grozi im kara przewidziana w kodeksie wykroczeń na zasadach ogólnych, czyli z mandatem do 3 tys. zł.

red.
foto: archiwum KWP

17-06-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)