Otwarcie przedszkola w Nowosielcach (ZDJĘCIA)
NOWOSIELCE / PODKARPACIE. Data 23 czerwca 2013r. wpisze się na stałe w historię miejscowości Nowosielce w związku z uroczystym otwarciem Niepublicznego Tęczowego Przedszkola. Uroczystość ta rozpoczęła się bardzo uroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Henryka Dobosza
Część oficjalna odbyła się obok budynku przedszkola i rozpoczęła się bardzo miłym akcentem, bo przedszkolaki zaśpiewały piosenkę dedykowaną swoim tatom, których również obdarowali czerwonymi sercami z napisem „Kocham Cię Tato” z okazji przypadającego na ten dzień ich święta „Dnia Ojca”.
W uroczystości otwarcia Tęczowego przedszkola uczestniczyli: Ks. Proboszcz Henryk Dobosz oraz siostry zakonne, władze gminy, przedstawiciele starostwa powiatowego, władze Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego, sołtys, przedstawiciele organizacji społecznych, przedszkolaki i ich rodzice oraz dość licznie mieszkańcy Nowosielec.
Nie zabrakło przemówień okolicznościowych, przecinania wstęgi i poświęcenia obiektu, który można było później zwiedzić i podziwiać wspaniale przygotowany do przyjęcia przedszkolaków. W podziękowaniu za okazaną pomoc przy założeniu przedszkola przedszkolaki odznaczyły Wójta Gminy Zarszyn Orderem Tęczowego Przedszkolaka.
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla najmłodszych jak zjeżdżalnia, gry i zabawy z klaunem i mnóstwo słodyczy z przepięknym i bardzo smacznym tęczowym tortem i watą cukrową.
Przedszkole powstało z myślą o rodzicach, pomocy w rozwiązywaniu ich problemów i dylematów związanych z opieką nad małym dzieckiem, a głównie z myślą o rodzicach pracujących zawodowo.
Przedszkole rodziło się dość długo i z wieloma problemami ale udało się urzeczywistnić marzenia o Przedszkolu w Nowosielcach.
Pomysł powołania przedszkola narodził się w 2009r. w Stowarzyszeniu Pomoc Rodzinie im. Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego – Krąg w Nowosielcach. Stowarzyszenie podjęło działania w kierunku pozyskania środków finansowych na ten cel. Zbierano datki dla Stowarzyszenia na rzecz utworzenia przedszkola od instytucji, zakładów pracy, osób fizycznych, kwesty i z odpisu 1% podatku, kwota zebranych datków ogółem wyniosła 18.900 zł. Gdy pojawiła się możliwość pozyskania większych środków finansowych. Zarząd Stowarzyszenia i Komitet Organizacyjny Przedszkola podjął decyzję o złożeniu wniosku na utworzenie spółdzielni socjalnej i tak 6-cio osobowa grupa wyraziła gotowość i od listopada 2012 r. wraz z 12 innymi grupami przystąpiła do szkoleń prowadząc w tym samym czasie prace remontowe obiektu przeznaczonego na lokalizację przedszkola.
Od listopada do stycznia trwały szkolenia z zakresu prowadzenia spółdzielni socjalnej, natomiast druga tura szkoleń od stycznia do marca to już czas szkoleń indywidualnych, z różnego zakresu związanego z wykonywaniem w przyszłości pracy w Przedszkolu.
Z pośród 14 grup uczestniczących w projekcie nowosielska grupa była jedną z siedmiu, które zostały wytypowane do dofinansowania.
27 marca 2013 r. Spółdzielnia Socjalna pn. „Tęcza” została zarejestrowana w Sądzie Okręgowym – Wydział Gospodarczy w Rzeszowie.
W kwietniu zakończono remont budynku łącznie z wymianą pokrycia dachowego, którego koszt wyniósł około 150 tys. zł. Nie licząc własnego, nieodpłatnego wkładu pracy zarówno członków spółdzielni, ich rodzin, przyjaciół i znajomych bliższych i dalszych, ludzi, którym zależało by to przedszkole powstało.
Był to bardzo intensywny czas prac remontowych, łącznie z wymianą pokrycia dachowego oraz licznych odbiorów, przez które udało się przebrnąć z powodzeniem.
6 czerwca na Walnym Zebraniu członków Spółdzielni socjalnej powołano do życia Niepubliczne Przedszkole „Tęczowe Przedszkole” w Nowosielcach a pierwsze przedszkolaki przekroczyły jego próg 12 czerwca 2013r.
Przedszkole mieści się w miejscu, w którym właściciele Nowosielec Ród Gniewoszów w 1900 roku ukończył budowę tego budynku z przeznaczeniem na ochronkę. Ochronka miała być prowadzona przez siostry Zgromadzenia Sióstr Służebniczek ze Starej wsi, które do Nowosielec przybyły w 28 października 1896 r. Młody wówczas Wiktor Gniewosz obiecywał utrzymanie siostrom i ochronce, ale z tego co wynika z zachowanych dość skromnych dokumentów te obietnice nie zostały dotrzymane i w 1907 r. dom ochronkowy został zlikwidowany a jedna z sióstr pojechała do Pielni i tam pracowała w Ochronce p.w. Św. Jadwigi. W latach późniejszych do 1956 r. mieściła się w tym budynku siedmioklasowa szkoła podstawowa, później mieszkania dla nauczycieli, pracownia na warsztaty z zajęć technicznych a w ostatnich latach tu odbywały się zajęcia dla kl. O i nauczania początkowego.
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz