REKLAMA
REKLAMA

Otwarcie przedszkola w Nowosielcach (ZDJĘCIA)

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. Data 23 czerwca 2013r. wpisze się na stałe w historię miejscowości Nowosielce w związku z uroczystym otwarciem Niepublicznego Tęczowego Przedszkola. Uroczystość ta rozpoczęła się bardzo uroczystą mszą świętą  koncelebrowaną przez ks. Henryka Dobosza

w Kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z uroczystą oprawą pracowników przedszkola i dzieci.

Część oficjalna odbyła się obok budynku przedszkola i rozpoczęła się  bardzo miłym akcentem, bo przedszkolaki zaśpiewały piosenkę dedykowaną swoim tatom, których również obdarowali czerwonymi sercami z napisem „Kocham Cię Tato” z okazji przypadającego na ten dzień  ich święta „Dnia Ojca”.

W uroczystości otwarcia Tęczowego przedszkola uczestniczyli: Ks. Proboszcz Henryk Dobosz oraz siostry zakonne, władze gminy, przedstawiciele starostwa powiatowego, władze Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego, sołtys, przedstawiciele organizacji społecznych, przedszkolaki i ich rodzice oraz dość licznie mieszkańcy Nowosielec.

Nie zabrakło przemówień okolicznościowych, przecinania wstęgi i poświęcenia obiektu, który można było później zwiedzić i podziwiać wspaniale przygotowany  do przyjęcia przedszkolaków. W podziękowaniu za okazaną pomoc przy założeniu przedszkola przedszkolaki odznaczyły Wójta Gminy Zarszyn Orderem Tęczowego Przedszkolaka.

Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje  dla  najmłodszych jak  zjeżdżalnia,  gry i zabawy z klaunem i mnóstwo słodyczy z przepięknym  i bardzo smacznym tęczowym tortem i watą cukrową.

Przedszkole powstało z myślą o rodzicach, pomocy w rozwiązywaniu ich problemów i dylematów związanych z opieką nad małym dzieckiem, a głównie z myślą o rodzicach pracujących zawodowo.

Przedszkole rodziło się dość długo i z wieloma problemami ale udało  się urzeczywistnić  marzenia o Przedszkolu w Nowosielcach.

Pomysł powołania przedszkola narodził się w 2009r. w Stowarzyszeniu Pomoc Rodzinie im. Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego – Krąg w Nowosielcach. Stowarzyszenie podjęło działania w kierunku pozyskania środków finansowych na ten cel. Zbierano datki dla Stowarzyszenia na rzecz utworzenia przedszkola od instytucji, zakładów pracy, osób fizycznych, kwesty i z odpisu 1% podatku, kwota zebranych datków ogółem wyniosła 18.900 zł. Gdy pojawiła się możliwość pozyskania większych środków finansowych. Zarząd Stowarzyszenia  i Komitet Organizacyjny Przedszkola podjął decyzję o złożeniu wniosku na utworzenie spółdzielni socjalnej i tak 6-cio osobowa grupa  wyraziła gotowość i od listopada 2012 r. wraz z 12  innymi grupami przystąpiła do szkoleń prowadząc w tym samym czasie prace remontowe  obiektu przeznaczonego na lokalizację przedszkola.

Od listopada do stycznia trwały szkolenia z zakresu prowadzenia spółdzielni socjalnej, natomiast druga tura szkoleń od stycznia do marca to już czas szkoleń indywidualnych, z różnego zakresu związanego z wykonywaniem w przyszłości pracy w Przedszkolu.

Z pośród 14 grup uczestniczących w projekcie nowosielska grupa była jedną z siedmiu, które zostały wytypowane do dofinansowania.

27 marca 2013 r. Spółdzielnia Socjalna pn. „Tęcza” została zarejestrowana  w Sądzie Okręgowym – Wydział Gospodarczy w Rzeszowie.

W kwietniu zakończono remont budynku łącznie z wymianą pokrycia dachowego, którego koszt wyniósł około 150 tys. zł. Nie licząc własnego, nieodpłatnego wkładu pracy zarówno członków spółdzielni, ich  rodzin, przyjaciół i znajomych bliższych i dalszych,  ludzi, którym zależało by to przedszkole powstało.

Był to bardzo intensywny czas prac remontowych, łącznie z wymianą pokrycia dachowego oraz licznych odbiorów, przez które udało się przebrnąć z powodzeniem.

6 czerwca na Walnym Zebraniu członków Spółdzielni socjalnej powołano do życia Niepubliczne Przedszkole „Tęczowe Przedszkole” w Nowosielcach a pierwsze przedszkolaki przekroczyły jego próg  12 czerwca 2013r.

Przedszkole mieści się w miejscu, w którym właściciele Nowosielec Ród Gniewoszów  w 1900 roku ukończył budowę tego budynku z przeznaczeniem na ochronkę. Ochronka miała być prowadzona przez siostry Zgromadzenia Sióstr Służebniczek ze Starej wsi, które do Nowosielec przybyły w 28 października 1896 r. Młody wówczas Wiktor Gniewosz obiecywał  utrzymanie siostrom i ochronce, ale z tego co wynika z zachowanych  dość skromnych dokumentów  te obietnice nie zostały dotrzymane  i w 1907 r.  dom ochronkowy  został zlikwidowany a jedna z sióstr pojechała do Pielni i tam pracowała w Ochronce p.w. Św. Jadwigi. W latach późniejszych do 1956 r. mieściła się w tym budynku siedmioklasowa szkoła podstawowa, później mieszkania dla nauczycieli, pracownia na warsztaty z zajęć technicznych a w ostatnich latach tu odbywały się zajęcia  dla kl. O i nauczania początkowego.

materiały nadesłane

27-06-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)