REKLAMA
REKLAMA

Otwarcie wzgórza zamkowego podczas IV Nocy Kultury Galicyjskiej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Wzgórze zamkowe wokół Muzeum Historycznego w Sanoku zmieniło swoje oblicze. Przebudowa najstarszej części miasta trwała rok. Teraz ma być centrum kulturalnym przyciągającym nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Jej oficjalne otwarcie – niedzielę 15. września o godzinie 15-tej.

Jednym z nadrzędnych celów tego projektu było podniesienie atrakcyjności miasta Sanoka poprzez nadanie obszarowi wzgórza zamkowego nowej funkcji jako kulturalnego centrum miasta, miejsca organizacji wielu imprez kulturalnych i edukacyjnych, a zarazem miejsca spotkań i odpoczynku mieszkańców oraz przybywających do miasta turystów – mówi Sebastian Niżnik, starosta sanocki.

W ramach projektu udało się m.in. wyremontować wieżę i utworzyć na niej taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Sanoka i doliny Sanu, wybudować wokół dziedzińca mur obronny oraz dobudować do zamku piwnice, które znajdują się pod dziedzińcem. W przyszłości powstanie tam magazyn muzealny, sala konferencyjna oraz ekspozycje muzealne, na których będzie można oglądać m.in. zabytki, które udało się odnaleźć podczas rewitalizacji placu św Michała. Dodatkowo na dziedzińcu postawiono ławeczki, gdzie można można usiąść i odpocząć wśród zieleni.

Niebagatelny jest również fakt, iż wyremontowany w latach 90. XX w. renesansowy zamek, wybudowane przy współfinansowaniu ze środków unijnych w latach 2010-2011 skrzydło sanockiego zamku oraz zrewitalizowany dziedziniec zamkowy stworzyły spójną całość oraz atrakcyjną przestrzeń publiczną. Dzięki tym działaniom Muzeum w pełni osiągnęło cele dotyczące ochrony zbiorów, w tym spuścizny Zdzisława Beksińskiego, zaś wieloletnie starania Muzeum Historycznego w Sanoku w przedmiocie rozwoju infrastruktury muzealnej przyczyniły się w sposób znaczący do promocji Sanoka, Powiatu Sanockiego i Podkarpacia – cieszy się Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Przebudowa wzgórza zamkowego kosztowała ponad 7 milionów złotych, z czego ponad 5 mln 650 tys to dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Materiały nadesłane

12-09-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)