REKLAMA
REKLAMA

Pieniądze z niespełna 250 kart bankomatowych mogły zostać skradzione

SANOK / PODKARPACIE. Na bankomatach Banku Pekao SA, znajdujących się przy ul. Mickiewicza 29 oraz Kościuszki 4 w Sanoku zostały zamontowane nakładki do kopiowania pasków magnetycznych oraz kamery służące do pozyskiwania kodów PIN. – W związku z powyższym, w celu zabezpieczenia środków Klientów zablokowano 242 karty znajdujące się w grupie ryzyka – poinformowała nas Katarzyna Karpiuk, rzecznik prasowy Pekao SA.

Zamontowanie mechanizmu służącego do kradzieży pieniędzy użytkowników kart stwierdzono na podstawie przeprowadzonej analizy transakcji dokonywanych przez Klientów Banku oryginalnymi kartami oraz zabezpieczonego monitoringu bankomatów w dniach 8-10 kwietnia. W związku z wykryciem nieprawidłowości, wyselekcjonowano grupę ryzyka, w której znalazło się 242 karty.

Zwrócono się do jednostek Banku prowadzących rachunki Klientów o pilny kontakt z Klientami w celu poinformowania ich o konieczności zastrzeżenia kart oraz ich wymiany na nowe na koszt Banku. Nielegalne transakcje dokonane przy użyciu kart skopiowanych zostały przeprowadzone w USA. Monitoring transakcji umożliwia wychwycenie „oszukańczych transakcji” i tym samym zwrócenie ich poszczególnym klientom Banku – dodaje Katarzyna Karpiuk, rzecznik prasowy Pekao SA.

Potwierdzamy otrzymanie zgłoszenia dotyczącego nieprawidłowości związanych z użytkowaniem bankomatów, ale ze względu na dobro śledztwa nie udzielamy szczegółowych informacji – powiedział Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Oto podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby zminimalizować ryzyko kradzieży naszych pieniędzy:

– podchodząc do bankomatu zwracać uwagę czy nie znajdują się na nim zamontowane urządzenia odbiegające od standardowego wyposażenia bankomatu (dodatkowe nakładki na klawiaturę, dodatkowe listwy w obudowie bankomatu lub dodatkowe nakładki na wejście czytnika kart), które w jakikolwiek sposób wzbudzają podejrzenie,

– w trakcie przeprowadzania transakcji wypłaty gotówki, w celu utrudnienia przechwycenia kodu PIN, należy zasłonić ręką/portfelem klawiaturę podczas jego wprowadzania.

W przypadku powzięcia jakichkolwiek wątpliwości co do wyglądu bankomatu należy skontaktować się z Bankiem pod całodobowym numerem telefonu 0801 324 324 lub 42 68 38 324.

foto: sxc.hu

17-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)