REKLAMA
REKLAMA

Posłowie koalicji PO i PSL ograbili Podkarpacie z 34 mln zł. Przeciwko zmniejszeniu „janosikowego” zaprotestowali radni wojewódzcy (FILM)

Posłowie koalicji PO i PSL ograbili Podkarpacie z 34 mln zł. Przeciwko zmniejszeniu „janosikowego” zaprotestowali radni wojewódzcy (FILM)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Jak grom z jasnego nieba na samorządy spadła informacja o przegłosowaniu w dniu 22 listopada b.r. przez posłów koalicji PO i PSL zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Województwo podkarpackie może stracić na tych zmianach 34 mln zł. Za poprawką glosowali również parlamentarzyści z Podkarpacia.

 

Dorota Mękarska

„Janosikowe” funkcjonuje w Polsce od 2003 roku, kiedy to wprowadzono ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku samorządów wojewódzkich w latach 2013 – 2014 wpłat do budżetu państwa dokonują województwa: mazowieckie i dolnośląskie. Wpłaty zasilają rezerwę celową budżetu państwa, z której finansowana jest subwencja ogólna.

W województwie podkarpackim dochody z tytułu części regionalnej subwencji w 2013 roku stanowią 20% planowanych dochodów własnych województwa, natomiast w 2014 roku będzie to 24% dochodów własnych.

Ustawa „janosikowa” wzbudza w Polsce wiele kontrowersji. W lipcu 2010 roku zainicjowano akcję „STOP Janosikowe”. Pod projektem ustawy obywatelskiej w tej sprawie, która nie podważa samej idei „janosikowego”, ale sposób jej naliczania, zebrano 150 tys. podpisów. Projekt został negatywnie zaopiniowany na połączonych komisjach finansów i samorządu terytorialnego, a następnie prace nad nim zamrożono.

Samorządowcy oceniają decyzję posłów negatywnie

Jednakże w dniu 22 listopada b.r. wprowadzono do ustawy poprawkę ograniczającą wpłaty z tego tytułu do budżetu państwa. Ta ulga to w istocie rzucenie koła ratunkowego województwu mazowieckiemu, które miało wpłacić ponad 600 mln zł do puli „janosikowego”, a wpłaci tylko 400 mln zł. W efekcie dochody wszystkich województw zostaną uszczuplone na kwotę 246,5 mln zł, a samo województwo podkarpackie na tej operacji straci 34 mln zł.

Za poprawka głosowali m.in. nasi posłowie: Tomasz Kulesza (PO), Marek Rząsa (PO), Piotr Tomański (PO), Mieczysław Kasprzak (PSL), Renata Butryn (PO), Mirosław Pluta (PO), Zbigniew Rynasiewicz (PO), Krystyna Skowrońska (PO) i Jan Bury (PSL).

Nawet koledzy partyjni podkarpackich posłów oceniają ich decyzję negatywnie.

Żaden samorządowiec nie może oceniać takich decyzji pozytywnie, kiedy z budżetu województwa ubywa 34 mln zł – podkreśla radny Sławomir Miklicz z PO.

Potrzebna jest solidarność

W trakcie sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się w ostatni piątek, radni wojewódzcy przyjęli dwie uchwały w sprawie „janosikowego”. W pierwszej zaapelowali o zabezpieczenie właściwego finansowania realizacji zadań nałożonych na biedniejsze samorządy.

Sejmik Województwa Podkarpackiego podchodzi ze zrozumieniem do problemów najbogatszych samorządów wynikających z obecnego stanu prawnego. Jednocześnie Sejmik zwraca uwagę na konieczność funkcjonowania mechanizmów solidarnościowych, których rolą jest zabezpieczenie równomiernego rozwoju wszystkich regionów kraju oraz wyrównanie poziomu życia jego mieszkańców – napisali w stanowisku radni. – Województwo Podkarpackie zarówno na skutek uwarunkowań geograficznych, historycznych, jak i społecznych nie posiada takiego potencjału gospodarczego jak województwa najbogatsze.

Radni porównali dochody budżetu województwa podkarpackiego i mazowieckiego pod kątem podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. W województwie podkarpackim wyniosły one w 2013 roku odpowiednio: 39,6 mln zł i 120 mln zł, natomiast w województwie mazowieckim dochody z tego samego tytułu kształtują się na poziomie 236,4 mln zł z PIT i prawie 1,5 mld z CIT.

W świetle powyższych danych widać wyraźnie, że nie jest możliwe wykonywanie takich samych zadań nałożonych na nasze samorządy bez zapewnienia odpowiednich mechanizmów wyrównywania dochodów własnych – podkreślają radni.

Druga rezolucja odnosi się do przyjętych przez Sejm RP zmian w ustawie dotyczącej „janosikowego”.

Sprzeciw Sejmiku budzi zarówno przyjęty mechanizm ulgi w zobowiązaniach województwa mazowieckiego w stosunku do budżetu państwa kosztem budżetów innych województw, jak i tryb prowadzenia prac nad zmianami mającymi wejść w życie od roku 2014 – zaznaczają członkowie Sejmiku Województwa Podkarpackiego, stojąc równocześnie na stanowisku, że projekt zmian powinien być przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego.

Radni zauważają też, że projekt zmian łamie Konstytucję RP i inne akty prawne, a ich efektem będzie drastyczne obniżenie wydatków lub zaciągnięcie dodatkowych, kosztownych kredytów.

03-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)