REKLAMA

Powiat Sanocki: „Dobranocki” w Muzeum Historycznym

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Bolek i Lolek, Reksio, Krecik, Miś Uszatek, Colargol – te i inne kultowe postaci z bajek z czasów PRL będzie można wspominać odwiedzając wystawę pt. „Dobranocki mojej mamy”, która zostanie otwarta 16 maja 2013 (czwartek) w Muzeum Historycznym w Sanoku. Wystawę, której organizatorem jest Powiat Sanocki będzie można zwiedzać do 27 czerwca.

Jej twórcy zaprezentują m.in. oryginalne lalki Misia Uszatka, Króliczka z filmu „Miś Uszatek”, Mrówek z filmu „Maurycy i Hawranek” oraz inne postacie. Wyjątkowym eksponatem będzie metalowa konstrukcja Misia Uszatka, a także oryginalne folie z kadrami z „Reksia”, „Bolka i Lolka” i „Porwania Baltazara Gąbki”.

Częścią ekspozycji jest pozaekranowe życie bohaterów dobranocek – gadżety reklamowe produkowane w epoce PRL-u, zabawki, gry, puzzle, komiksy, przeźrocza, znaczki, kartki pocztowe, przedmioty codziennego użytku – np. budzik z Bolkiem i Lolkiem, noże z Wilkiem i Zającem, zegar z Reksiem. Będą też niezwykle rzadkie egzemplarze opakowań po gumach z Bolkiem i Lolkiem, naklejki z Pszczółką Mają, mydełko i olejek „Jacek i Agatka” czy „Gąska Balbinka” – wylicza Sebastian Niżnik starosta sanocki.

Niektóre eksponaty mają po czterdzieści lat, ale są również przedmioty produkowane współcześnie, co dowodzi, że popularność starych dobranocek nie przemija.

Dzięki 11 m wydruku „Jak się robi film dla dzieci”, dzieci przekonają się, jak pracochłonne było tworzenie zaledwie 10-minutowej kreskówki w czasach, gdy nie pracowano jeszcze na komputerach.

Eksponaty pochodzą z rzeszowskiego Muzeum Dobranocek, utworzonego dzięki kolekcji Wojciecha Jamy, który swoje zbiory podarował tej placówce. Głównym celem wystawy jest zapoznanie najmłodszych z bardzo ciekawymi, kultowymi polskimi bajkami. Dla starszego widza będzie to „sentymentalna podróż do dzieciństwa”.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

09-05-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.