REKLAMA

Powiat Sanocki: Powstaje nowoczesne laboratorium CNC

SANOK / PODKARPACIE. Rusza remont hali w której powstanie Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Sanoku. Dzięki nowej placówce młodzież szkół ponadgimnazjalnych będzie miała dostęp do najnowszych technologii.

Po wakacjach w zmodernizowanej hali zostanie zainstalowany specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu powstanie nowy ośrodek laboratoryjny kształcący młodzież szkolną oraz pracowników przedsiębiorstw w zakresie obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie. Nowoczesne laboratorium techniczne zostanie utworzone w budynku RCRE w Sanoku przy ul. Stróżowskiej 16, a korzystanie z niego będzie możliwe już jesienią bieżącego roku.

W tym momencie trwa wybór dostawców specjalistycznego wyposażenia do laboratorium. W ramach całego przedsięwzięcia planuje się zakup pięciu urządzeń sterowanych numerycznie, wśród których znajdują się:  wycinarka plazmowa, robot przemysłowy, spawalniczy, tokarka, pionowe centrum obróbcze oraz zaginarka.

Cieszę się, że projekt jest realizowany zgodnie z planem. Ogłosiliśmy przetarg na dostawę specjalistycznych maszyn, czekamy na oferty, a jednocześnie trwają prace budowlane, które pozwolą odpowiednio przygotować pomieszczenie, a następnie zainstalować nowoczesny sprzęt – mówi Sebastian Niżnik, starosta sanocki.

Od nowego roku szkolnego będziemy mieć w Sanoku bardzo profesjonalną bazę szkoleniową w zakresie obsługi urządzeń sterowanych numerycznie. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu nie tylko lepiej wykształcimy młodzież z naszego terenu, ale będziemy również interesującym partnerem do współpracy dla przedsiębiorstw z branży lotniczej i samochodowej. Jeżeli firmy zechcą tutaj szkolić swoje kadry na pewno wpłynie to na jakość  i wzrost standardów w zakresie procesu produkcyjnego w branżach opartych na nowoczesnej technologii – dodaje.

Nowe laboratorium ma być oddane do użytku na początku roku szkolnego, wtedy też planowane jest wyłonienie operatora zewnętrznego, który będzie realizował komercyjne szkolenia dla pracowników firm. Idea przedsięwzięcia zakłada ścisłą współpracę nowego Centrum z sektorem przedsiębiorstw.

Realizacja tego projektu, to dla nas milowy krok naprzód. Dotychczas młodzież pracowała na przestarzałym sprzęcie, teraz będziemy mogli prowadzić zajęcia w oparciu o urządzenia najnowszej generacji. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nabędą tu wielu praktycznych umiejętności, które później będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej lub podczas dalszego procesu kształcenia wybierając kierunek Mechanika i budowę maszyn na uczelniach technicznych. Zarówno do jednej, jak i drugiej drogi będą dobrze przygotowani – stwierdza Wacław Żuchowski, Dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku.

Cała ponad dwu milionowa inwestycja stanowi projekt pn. „Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii – powiat sanocki”, który jest realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, Działanie 1.3 Regionalny system innowacji. Wartość dofinansowania zewnętrznego stanowi 85% kosztów kwalifikowanych projektu, tj. 2 103 515,28 zł, natomiast całość wydatków projektowych ma zamknąć się kwotą 2 489 667,86 zł.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

10-06-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.