REKLAMA
REKLAMA

Powiatowi sanockiemu przybyła jedna wieś

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Od 1 stycznia 2013 roku mamy w powiecie sanockim o jedną wieś więcej. Przysiółek Odrzechowej, zwany Pastwiska,  posiada już status wsi.

Pastwiska leżą w gminie Zarszyn. Dzieje przysiółka łączą się ściśle ze wsią Odrzechowa, stanowiąc  z nią, do końca poprzedniego roku,  integralną część.

Jeszcze w 1889 roku Pastwiska nie miały nawet statusu przysiółka, nie wymienia ich „Słownik Geograficzno – Historyczny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”. Na mapie z 1880 roku jest tu zaznaczony folwark i kilkanaście zabudowań. Na kolejnej mapie z 1902 roku w miejscu folwarku, gdzie dzisiaj znajdują się zabudowania osiedla Instytutu Zootechniki, zaznaczony jest dwór, należący do rodziny Russockich. Przed II wojną światową było tu 30 gospodarstw, dwór i folwark należący do Zofii i Zygmunta Russockich, o powierzchni 292 ha. Do dzisiaj z dawnego zespołu dworskiego zachował się tylko park.

Od 1980 roku w Patwiskach  funkcjonuje kościół p.w. Św. Józefa Robotnika, dla którego papież Jan Paweł II podarował figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Ten dar upamiętnia wędrówki Ojca Świętego, jako młodego kapłana, po Beskidzie Niskim.  Od trzech lat w Pastwiskach rozpoczyna się Rajd Śladami Dwóch Kardynałów, który odbywa się zarówno w lecie, jak i na nartach w zimie.

Od 2000 roku Pastwiska mają status sołectwa. Jednak to nie satysfakcjonowało mieszkańców przysiółka. – W zeszłym roku zawnioskowali, by utworzyć odrębną od Odrzechowej miejscowość – mówi Andrzej Piotrowski, sekretarz gminy Zarszyn. –  Podjęta w tej sprawie uchwała Rady Gminy była pozytywna, jak również opinia starosty sanockiego do wniosku skierowanego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wieś nie będzie jednak stanowiła odrębnego okręgu wyborczego. Tę społeczność nadal będzie reprezentował radny wybierany z Pastwisk i Odrzechowej.

Mieszkańcy przysiółka jednak nie ze względu na wybory samorządowe chcieli utworzenia odrębnej wsi. Mieli dosyć galimatiasu z adresem, który informował, iż mieszkają w Odrzechowej, podczas gdy miejscem zamieszkania były tak naprawdę Pastwiska. Wiązało się to ze sporymi utrudnieniami np. korzystając z usług pocztowych, czy usług przewoźników. Jak podkreśla Henryk Maksymik, sołtys wsi, niebagatelną rolę grał również patriotyzm lokalny i przywiązanie do nazwy Pastwiska.

Status wsi przysiółek otrzymał od 1 stycznia 2013 roku. Teraz jego mieszkańcy będą mieli 2 lata na zmianę dokumentów.  Nowe dowody osobiste będą wyrabiane na koszt gminy, natomiast koszt zmiany pozostałych dokumentów, takich: jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny, czy paszport, będą musieli pokrywać z własnej kieszeni.

foto: pastwiska.pl

07-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)