REKLAMA
REKLAMA

Prezes SPGK chwali się nową oczyszczalnią ścieków. Inwestycja robi wrażenie! (FILM)

Prezes SPGK chwali się nową oczyszczalnią ścieków. Inwestycja robi wrażenie! (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Prace przy modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody w Trepczy są na finiszu. Do końca wrześniu ta największa inwestycja unijna w Sanoku będzie zakończona.

Dorota Mękarska

Projekt „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Sanok” to jedno z największych przedsięwzięć w tym zakresie na terenie Sanoka, współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Główne zadania projektu to przebudowa oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody w Trepczy. Pozostałe zadania związane są z budową zbiornika wodociągowego, sieci wodociągowych oraz zbiornika wyrównawczego.

Sanoka rzut na taśmę

Sanok na fundusze unijne „załapał” się, można powiedzieć, w ostatniej chwili. Kończyła się perspektywa finansowa na lata 2007-2013. Stan techniczny obiektów w Trepczy pozostawił też wiele do życzenia.

– Od 20 lat w Sanoku praktycznie nie inwestowano w gospodarkę wodno-ściekową – podkreśla Czesław Bartkowski, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które realizuje projekt.

Oczyszczalnia ścieków, którą oddano do użytku na początku lat 90., nie spełniała wymogów unijnych. Dlatego też pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków do Sanu zostało warunkowo przedłużone tylko do bieżącego roku. Również stacja uzdatniania wody, której początki sięgają lat 30., była w złym stanie technicznym. Od okresu przedwojennego nie była praktycznie modernizowana.

Wysłużone obiekty zlikwidowano, a pozostałe zmodernizowano

Przebudowę oczyszczalni ścieków wykonuje Inżynieria Rzeszów S.A. Wartość kontraktu wynosi 51,3 mln zł brutto. Prace na oczyszczalni rozpoczęły się w lipcu 2011 roku.

Drugie zadanie o wartości 53,3 mln zł brutto, realizuje konsorcjum firm, w skład którego wchodzi Inżynieria Rzeszów S.A. i KREVOX-Europejskie Centrum Ekologii. Roboty trwają od września 2011 roku.

W ramach drugiego kontaktu oprócz przebudowy stacji uzdatniania wody, oddanych zostanie do użytku około 3 km nowej sieci wodociągowej, spinającej dwa systemy zasilania miasta w wodę oraz zbiornik wyrównawczy na ul. Kenara. Jego objętość szacowana jest na 2000 m sześciennych.

W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków udoskonalono ciąg technologiczny ściekowy oraz osadowy poprzez budowę nowych obiektów oraz przebudowę już istniejących. Stare nieefektywne urządzenia wymieniono na nowsze o lepszych parametrach technicznych, zapewniających uzyskanie jakości ścieków oczyszczonych na poziomie spełniającym wymagania przepisów krajowych oraz europejskich. Będą one pozbawione 98 procent zanieczyszczeń.

Gruntownej przebudowie poddano też stację uzdatniania wody w Trepczy. Rozbudowano i udoskonalono układ technologiczny procesu uzdatniania wody. Większość wyeksploatowanych obiektów zlikwidowano, a na ich miejsce wybudowano nowe. Obiekty, które zachowano, dopasowano do nowego ciągu technologicznego.

Nowa infrastruktura nie tylko poprawi parametry jakościowe wody, ale również zapewni ciągłość dostaw. Ulepszy odbiór ścieków, ale także wydatnie wpłynie na poprawę stanu sanitarnego Sanu, a tym samym na funkcjonowanie całego ekosystemu rzeki i jej doliny.

Niestety, choć miastu zostaną oszczędzone kary za złą jakość wody i ścieków, to taryfy, które obowiązują w Sanoku od 1 stycznia 2013 roku należą do jednych z najwyższych w regionie. Wzrost cen za wodę i ścieki podyktowany jest wzrostem kosztów eksploatacyjnych wynikających z realizowanej inwestycji, jak również z malejącej sprzedaży wody.

 

13-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)