REKLAMA
REKLAMA

Prokuratura: była księgowa przywłaszczyła co najmniej 488 tys. zł

CISNA / PODKARPACIE. Lista pokrzywdzonych przez Annę Ł., byłą księgową Biura Obsługi Szkół w Cisnej wydłużyła się. Oprócz BOS, ZS w Cisnej, szkolnej kasy zapomogowo – pożyczkowej, na liście znalazło się Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Szkoły Podstawowej w Wetlinie, które na prowadzonej społecznie przez byłą księgową rachunkowości  straciło, co najmniej  188,6 tys. zł.

Dorota Mękarska

W zeszłym roku, w listopadzie, Annę Ł., byłą główną księgową Biura Obsługi Szkół w Cisnej aresztowano tymczasowo  na 3 miesiące w związku z toczącym się przeciwko niej śledztwem  w sprawie przywłaszczenia pieniędzy i podrabiania dokumentów płatniczych. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krośnie.

Podejrzenia, że Anna Ł. wyprowadza z gminy pieniądze ujawniły się już w lecie zeszłego roku, gdy do Urzędu Gminy w Cisnej zapukali funkcjonariusze z Wydziału Przestępstw Gospodarczych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Księgowa stała się obiektem zainteresowania organów ścigania, gdy w sierpniu na jej konto trafiło 20 tys. zł zrealizowanych w trzech przelewach.

Funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że Anna Ł. prowadząc księgowość szkoły podstawowej, gimnazjum, przedszkola oraz dwóch szkolnych schronisk i mając dostęp do siedmiu kont, wyprowadza z nich pieniądze.

Wójt Renata Szczepańska zarządziła wówczas audyt, który od razu wykazał, że z trzech kont,  zginęło w okresie 2 lat około 145 tys. zł. Następne podliczenie dało kwotę 300 tys. zł. Okazało się też, że 70 – 80 procent podpisów pod przelewami było sfałszowanych. Wśród nich były takie „kwiatki”, jak sześć razy wypłacane nagrody jubileuszowe.

Po stwierdzeniu nieprawidłowości księgowa została dyscyplinarnie zwolniona. Wójt odwołała też przełożoną księgowej – dyrektorkę BOS i zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Annie Ł. postawiono zarzut podrabiania  środków płatniczych lub dokumentów uprawniających do otrzymania pieniędzy, oraz przywłaszczenie mienia i to mienia znacznej wartości.  Pieniądze nie pochodziły tylko z kasy zapomogowo – pożyczkowej, czy środków na gminną oświatę, ale także z konta  Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Szkoły Podstawowej w Wetlinie.

Stowarzyszenie dochody na  funkcjonowanie szkoły czerpało z funkcjonującego w tym samym budynku schroniska turystycznego. Gdy w gminie wybuchła afera z księgową, władze stowarzyszenia zaczęły przeglądać rachunki. Nabrały podejrzeń,  że księgowa nie przelewa w całości dochodów ze schroniska na konto szkoły Wstępnie wyliczono, że w ciągu ostatniego roku społecznej pracy Anna Ł. mogła przywłaszczyć sobie kwotę około 50 tys. zł. Prokuratura Okręgowa w Krośnie wyliczyła natomiast, że budżet stowarzyszenia został uszczuplony,  co najmniej na kwotę 188, 6 tys. zł.

Ta kwota może ulec zmianie, gdyż będą badane kolejne przelewy i faktury – informuje Cezary Pelczarski, prokurator okręgowy w Krośnie.

Śledczy ustalają, co stało się z przywłaszczonymi pieniędzmi, ale odpowiedź na to pytanie nie będzie prosta.

Śledztwo potrawa jeszcze co najmniej 3 miesiące. – Jest wiele kont, faktur i przelewów.  To wszystko wymaga analizy – dodaje prokurator Pelczarski.

Prokuratura Okręgowa w Krośnie wystąpiła  do sądu o przedłużenie dla Anny Ł. aresztu tymczasowego, ale sąd zwolnił byłą księgową za poręczeniem majątkowym w kwocie 50 tys. zł.

foto: sxc.hu

08-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)