REKLAMA
REKLAMA

PSM SANOK: Seweryn Gajda na podium

SANOK / PODKARPACIE. Wspaniałe wieści nadeszły ze stolicy Serbii – Belgradu, gdzie zakończył się kolejny, czwarty już  Międzynarodowy Konkurs Internetowy – Internet Music Competition. W kwietniu Seweryn Gajda, uczeń dyplomowej klasy akordeonu Andrzeja Smolika

w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku oraz tegoroczny maturzysta I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku okazał się najlepszy ze 143 akordeonistów i został zwycięzcą tego konkursu w dyscyplinie akordeonu, uzyskując tytuł „Internet Music Champion of the World” – „Internetowy Mistrz Świata” oraz zakwalifikował się do „Masters Final” – Finału Mistrzów.

Finał ten rozstrzygnął się właśnie 11.05, a polegał on na tym, że Jury oceniało nagrania zwycięzców wszystkich 25 dyscyplin muzycznych – soliści, orkiestry, chóry i różne zespoły kameralne. Wśród nich Seweryn uzyskał znakomite III miejsce. Lepsi od niego okazali się tylko najlepszy pianista Konkursu z Serbii oraz reprezentantka Rosji grająca na domrze.

Sukces Seweryna jest tym większy, że w konkursie startowało łącznie 1409 uczestników (łącznie z członkami zespołów 3130 osób) z 22 krajów, 280 miast, 411 szkół muzycznych i 4 kontynentów  – Europy, Azji, Afryki i Ameryki w różnych kategoriach wiekowych – młodzież i studenci, a także zawodowi muzycy.

Tak więc Seweryn pięknie podsumował swoja edukację muzyczną w Sanoku. 26.04.2013 r. wystąpił w Rzeszowie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, wielkimi brawami nagrodzony przez licznie zgromadzoną publiczność po wykonaniu utworu „Oblivion” Astora Piazzoli, a teraz taki wspaniały sukces międzynarodowy – 3 miejsce na 1409 wykonawców. Wydawałoby się, że życie artysty jest „usłane różami”. A jednak tak nie jest – Seweryn nie posiada swojego własnego dobrego instrumentu (koszt akordeonu koncertowego ok. 50 000 – 70 000 zł), co stawia pod znakiem zapytania jego dalszą edukację muzyczną. A mecenasów nie widać…

PSM Sanok

17-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)