REKLAMA
REKLAMA

Ratujemy Amalię. Prace przy kolejnym zabytkowym nagrobku rozpoczęte

SANOK / PODKARPACIE. Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku informuje, że rozpoczęły się już – wcześniej anonsowane – prace konserwatorskie przy nagrobku Amalii Celestyny Świtalskiej i jej córeczki Zosi. Nagrobek ten pochodzi z 1882 roku

i przedstawia dużą wartość artystyczną oraz historyczną. Jest on wykonany z wapienia i ma formę kopca usypanego z kamieni. Ciekawe jest zwieńczenie cokołu: krzyż z kotwicą na linie, która oplata jego ramiona. Kotwica symbolizuje nadzieję i wiarę w zmartwychwstanie.

Obiekt został już oczyszczony z zabrudzeń wodą pod ciśnieniem i nasączony preparatami biobójczymi. W następnym etapie trzeba będzie skleić pękniętą kotwicę oraz uzupełnić ubytki a także uczytelnić napis nagrobny jaki niegdyś polecił wyryć wdowiec po Amalii – Albin Świtalski:

„Malciu, ległaś w grobie i Zosieńka tuż przy Tobie.
Śpijcie w Bogu drogie cienie
Żono, córko – do widzenia”

– Cieszę się, że udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia prac konserwatorskich przy tym nagrobku, gdyż jest to naprawdę ważny ślad naszej historii nie tylko sanockiej ale także tej w ogólniejszym wymiarze. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu przyznał nam dotację celową no i dysponujemy przecież środkami własnymi, które pochodzą z kwest i publicznych zbiórek pieniędzy. Jestem – jak co roku – dobrej myśli i sądzę że już niedługo będziemy z przyjemnością spoglądać na odrestaurowany nagrobek Amalii Celestyny Świtalskiej – powiedziała prezes Stowarzyszenia, Ewa Filip.


12-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)