REKLAMA
REKLAMA

Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję parku wodnego w Sanoku (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Praca eM4 Pracowni Architektury Brataniec z Krakowa zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej na realizację zadania inwestycyjnego pn. budowa Wodnego Centrum Rekreacji Sportu i Rehabilitacji w Sanoku. Sąd konkursowy ogłosił oficjalnie wyniki 3 października.

 

Opracowanie koncepcji był to kolejny etap działań Miasta Sanoka zmierzających do wybudowania wodnego centrum. Na ogłoszony w czerwcu konkurs wpłynęło 15 prac. Spośród nich sąd konkursowy wybrał koncepcje biur architektonicznych, które zajęły trzy pierwsze miejsca. Przyznał także dwa wyróżnienia. Warto dodać, że poziom prac był wysoki, a wśród nagrodzonych znalazły się dwie firmy związane z Sanokiem.

Zwycięską koncepcję opracowała eM4 Pracownia Architektury Brataniec z Krakowa, która zostanie zaproszona do negocjacji w trybie z wolnej ręki na opracowanie projektu budowlanego. Sąd konkursowy w uzasadnieniu wyboru powołał się na: uszanowanie piękna krajobrazu doliny Sanu poprzez propozycje architektury traktowanej jako kształtowany przez człowieka krajobraz, dobre powiązania przestrzeni projektowanych obiektów z istniejącym kompleksem sportowym MOSiR, atrakcyjne, tarasowe ukształtowanie przestrzeni wewnętrznych powiązanych kompozycyjnie i przestrzennie z terenami zielonymi, skromność kształtowanej bryły, która gwarantuje właściwe relacje przestrzenne z górującym nad doliną zamkiem Królowej Bony i zespołem staromiejskim, użycie naturalnych materiałów nawiązujących do krajobrazu doliny Sanu i budownictwa tradycyjnego: drewno, rodzimy kamień naturalny, beton, szkło oraz ekonomikę przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych.

Drugie miejsce zajęła praca zespołu KIPP Projekt sp. z o.o. z Warszawy, trzecie zaś koncepcja wykonana przez architekciPL TRANS-GAZ Jerzy Hnat, Robert Hnat, Danuta Niemiec z Sanoka. Wyróżnienia przypadły biurom: MWM Architekci Sp. z o.o. z Rzeszowa oraz Usługi Projektowe Architekt Mariola Sidor z Zahutynia.

Zwycięska koncepcja posłuży do stworzenia projektu budowlanego sanockiego Wodnego Centrum Rekreacji Sportu i Rehabilitacji. Spółka celowa do realizacji tej inwestycji Park Wodny sp. z o.o., ma nadzieję, że projekt powstanie już w przyszłym roku. Sam obiekt ma być zlokalizowany w kompleksie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Będzie usytuowany w miejscu obecnie istniejącego 45-letniego kompleksu basenów, który jest już mocno przestarzały i odbiegający od obowiązujących współcześnie standardów. Stąd decyzja o powstaniu nowoczesnych basenów, pełniących funkcję nie tylko rekreacyjną, ale także leczniczo-rehabilitacyjną. Liczymy na to, że nowa infrastruktura zadowoli nie tylko mieszkańców, ale również turystów – mówi dr Damian Delekta, dyrektor MOSiR w Sanoku.

O środki na budowę kompleksu, którego cenę wstępnie oszacowano na 31 mln zł, spółka Park Wodny sp. z o.o., zamierza starać się z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z NFOŚ, a także z programów unijnych.

 

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

Sąd konkursowy otwiera koperty z kodami prac

Sąd konkursowy

1 miejsce

2 miejsce

3 miejsce

1 wyróżnienie

2 wyróżnienie

07-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)