REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanie przekazali 3,5 tys. zł. na renowację nagrobka Feliksa Gieli

SANOK / PODKARPACIE. Od 31 października do 2 listopada przed Domem Przedpogrzebowym przy ulicy Rymanowskiej, Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami wystawiło skarbonkę, z której zysk będzie przeznaczony na remont nagrobka Feliksa Gieli.

W bieżącym roku stowarzyszeniu udało się na ten cel zgromadzić 3462,55 zł.

Jestem zadowolona z tegorocznej akcji. Jest to rekordowa kwota, blisko 200 złotych wyższa aniżeli w roku ubiegłym. Cieszę się, że sanoczanie coraz częściej dostrzegają naszą pracę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków- mówi Ewa Filip, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku.

Kwota zostanie przeznaczona na renowację nagrobka Feliksa Gieli.

– Już rozpoczynamy rozmowy z konserwatorami zabytków. Obecnie trudno przewidzieć, czy jeszcze w tym roku rozpoczniemy prace renowacyjne. Wszystko uzależnione będzie od warunków atmosferycznych, a przede wszystkim od finansów stowarzyszenia – dodaje Ewa Filip.

Foto: Nagrobek Feliksa Gieli

Feliks Giela przez całe swoje życie kierował się dobrem społecznym. Sprzedał miastu tereny od Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii, aż do ulicy Kościuszki (obecna ulica Mickiewicza). Dochód przekazał na rzecz ubogich oraz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wspierał finansowo Towarzystwo Upiększania Miasta Sanoka oraz był jednym z fundatorów pomnika Tadeusza Kościuszki, który zlokalizowany był na Placu św. Jana.

W czasach II Rzeczypospolitej w uznaniu zasług, władze miasta nazwały ulicę w dzielnicy Śródmieście imieniem Feliksa Gieli.

Pozostaje nam wierzyć, że sanockie organizacje, które przejęły spuściznę po przedwojennym Towarzystwie Upiększania Miasta Sanoka czy Towarzystwie Gimnastycznym Sokół wspomogą finansowo działania Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami, pamiętając o pomocy jaką uzyskali od Feliksa Gieli.

embe

04-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)