REKLAMA
REKLAMA

Słońce – nowy standard oszczędzania

Kolektory słoneczne pozwalają zaoszczędzić na kosztach paliw stałych. W jaki sposób działają i dla kogo będą korzystnym rozwiązaniem, wyjaśnia Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii Daniel Dziwisz.

– Kolektory słoneczne- o których ostatnio bardzo głośno- są rozwiązaniem przyszłościowym, początkiem „ery Słońca”, czy wynikiem mody na ekologię?

Instalacje solarne, które wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania wody stają się w Polsce coraz bardziej popularne i przestają być jedynie dobrem luksusowym.

Dzieje się tak zarówno poprzez stale rosnące ceny paliw jak i postępujące w bardzo szybkim tempie zanieczyszczenie środowiska. Oba wymienione czynniki wymuszają   postęp w technologiach ogrzewnictwa. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie instalacja solarna – pozwala ona pokryć od 60 do 75% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, a co za tym idzie znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Oczywiste jest również to, że wykorzystując darmową energię słoneczną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oszczędzamy nie tylko środowisko, ale również nasze wydatki na energię elektryczną, gaz, olej opałowy, węgiel. Każdy z nas odczuwa rosnące ceny paliw i energii. Wysokość miesięcznych rachunków za prąd, gaz i ogrzewanie spędza nam sen z powiek. Z tego właśnie powodu powinniśmy postawić na ekologię i technologie grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii. Naturalnych i… darmowych. Jednym z nich jest właśnie energia słoneczna.

– W jakim celu instaluje się ten system?

Kolektory słoneczne są to urządzenia, które- jak wspomniałem- zastępują tradycyjne źródła energii służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej . Obserwujemy za oknem piękne, słoneczne lato, czas myślenia o tym, co moglibyśmy zmienić w naszych domach. Może w tym roku warto zainwestować w coś, co szybko nam się zwróci, a przy tym jednocześnie podniesie standard naszego codziennego życia? To idealny moment na podjęcie takiej decyzji- gorące słońce za oknem aż prosi się, żeby zapłacić za nas rachunki. Dzięki kolektorom słonecznym o samodzielnym grzaniu wody i wydatkach z tym związanych możemy zapomnieć!

– Czy jest to trwała technologia?

Stosunek kosztów względem korzyści płynących z montażu kolektorów słonecznych jest niewspółmierny. W końcu zyskujemy na stosowaniu narzędzia, które gwarantuje nam czerpanie zysków z niewyczerpalnego źródła energii.

Kolektory są długowieczne- czas ich eksploatacji przewidziany jest na dziesięciolecia. Dlatego dobrze jest przemyśleć planowaną inwestycję. Od wybranego sprzętu będzie bowiem zależeć nasza wygoda i wysokość naszych oszczędności przez kolejnych 30lat. Dobrze jest zastanowić się dwa razy i nie kierować wyłącznie ceną, ale zwrócić uwagę na najważniejsze osiągi kolektorów. W miesiącach od kwietnia do września kolektory zapewniają temperaturę wody do 80 stopni Celsjusza (ze względu na ochronę zbiornika), a kolektory mogą grzać nawet do 100 stopni Celsjusza i jest to niemalże 100 procentowe pokrycie. Przy specjalnym typie kolektory działają nawet zimą.

– Wysokie koszty tych urządzeń mogą jednak zniechęcać- w jakim czasie  zwracają się

koszty poniesione podczas takiej inwestycji?

Ależ właśnie że nie ! Większość osób myśli że jest to kosztowna inwestycja. W obecnej chwili Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program częściowych dopłat do spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych.

Kwota takiego dofinansowania to aż 45% dlatego grzechem jest nie skorzystać z takiej okazji.

– Kto może otrzymać dofinansowanie na kolektory słoneczne?

O dofinansowanie może ubiegać się osoba będąca właścicielem domu, na którym ma być zainstalowany kolektor, bądź wspólnota mieszkaniowa, która chce zainstalować kolektory. Dotacji nie dostaniemy, jeśli korzystamy z miejskiej sieci cieplnej. Dofinansowanie do kolektorów słonecznych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmuje zarówno dotacje do kredytów udzielanych na ich zakup, jak i dofinansowanie do kredytów udzielanych na ich montaż.

W Polsce panuje powszechna opinia, że rozwijanie rynku energii słonecznej w naszej części Europy nie ma sensu, z powodu mniej dogodnych warunków pogodowych, niż te występujące w południowej i zachodniej Europie. Nieustannie słyszymy, że nawet w Niemczech słońce świeci mocniej. Czy zgadza się pan z tym poglądem?

Szukając korzyści u innych nie dostrzegamy, ile sami tracimy o krok od siebie. Nieprawdą jest, że mieszkańcom Niemiec bardziej się opłaca, że mają tam cieplejsze słońce. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne, Polska leży w bardzo podobnej do Niemiec strefie klimatycznej. Wie Pani na czym polega fenomen naszego zachodniego sąsiada jeśli chodzi o odnawialne źródła energii? Typowy Niemiec po prostu bierze kartkę, długopis, siada i liczy. Nieważne, czy inwestycja zwróci mu się po roku, pięciu, czy ośmiu- ważne, że przyjdzie taki czas, że zacznie ona pracować sama na siebie. Im szybciej zaczniemy oszczędzać na energii tym szybciej koszty inwestycji nam się zwrócą!

– Czy kilkuletni okres zwrotu inwestycji nie jest zbyt długi?

Jak sama Pani powiedziała, jest to okres zwrotu inwestycji, podkreślam słowo inwestycja. Jest to coś w rodzaju lokaty, coś co ma sprawić, że koszty w gospodarstwie domowym w okresie wiosenno- jesiennym się zmniejszą, a w okresie letnim zniwelują niemalże zupełnie. Po co kupując samochód zakładamy instalację gazową, która kosztuje nas kilka tysięcy złotych? Nie jest lepiej te 2 czy 3 tysiące przeznaczyć na 500l benzyny? Odpowiedź jest banalna. Ulepszamy samochód o nową alternatywną instalację, ponieważ dużo podróżując samochodem po roku, czy dwóch koszt takiej inwestycji nam się zwraca. Ponadto tym samym podnosimy wartość samego pojazdu. Tak samo jest z kolektorami- to technologia przyszłości, bardzo trwała, jeśli nie najtrwalsza i dodatkowo bardzo tania w eksploatacji. Sama instalacja ponadto dźwiga wartość nieruchomości. Prawidłowo dobrany system, dobrej jakości popracuje bez szwanku nawet kilkadziesiąt lat, co za tym idzie jest to inwestycja w przyszłość swoją i pokoleń.

Dlaczego warto skorzystać z oferty firmy Solartime ?

Jesteśmy firmą z dużym doświadczeniem, wyspecjalizowaną tylko i wyłącznie w sprzedaży, doborze i montażu kolektorów słonecznych. Przeprowadzamy całą inwestycję od początku do końca co gwarantuje zadowolenie klienta. Przed rozpoczęciem inwestycji wnikliwie doradzamy i dobieramy instalację oraz pomagamy w uzyskaniu dotacji a następnie przeprowadzamy jej montaż, zaś w późniejszym okresie dbamy o dotrzymanie terminów przeglądów okresowych.

Zadowoleni, korzystający z darmowej ciepłej wody dzięki naszym urządzeniom klienci są naszą najlepszą wizytówką.

Tylko w woj. podkarpackim zrealizowaliśmy ok. 1400 instalacji solarnych. Nie ma w tej chwili w gminy, gdzie nie byłoby naszych kolektorów. Rzeszów, Strzyżów, Łańcut, Mielec, Przeworsk, Lubaczów, Przemyśl, Jarosław, Sanok, Krosno, Jasło, Ustrzyki, Lesko, Solina- setki zadowolonych użytkowników, którzy sprawdzili efektywność instalacji Solartime we własnym domu.

Naszych kolektorów nie można kupić w Internecie! Sukcesem Solartime jest fakt, że indywidualnie podchodzimy do każdego klienta.

Telefonicznie udzielamy pierwszych porad, jednak ostateczną wycenę inwestycji sporządzamy bezpłatnie, na miejscu planowanej inwestycji, co gwarantuje prawidłowy dobór systemu.

– Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję i zachęcam do skorzystania z bezpłatnych konsultacji i zapraszam do naszych oddziałów.

 

 

SOLARTIME
Sanok: ul. Rymanowska 52
tel: 13 46 46 120, 515 155 900

www.solartime.pl

 

 

 

13-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook