Świetny występ 9-letniego Maćka w Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W miniony weekend w Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach. Nasz region reprezentowało dwóch uczestników, jeden z nich zajął czwarte miejsce w Polsce.

W dniach 01-04.08 odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych. Do rywalizacji w hali Urania w Olsztynie przystąpiło 700 zawodników z całej Polski podzielonych na grupy do lat 8, 10, 12, 14, 16 i 18 oddzielnie dla chłopców i dziewczynek. Klub KS Komunalni Sanok reprezentowało dwóch zawodników 10-letni Jan Zając oraz 9-letni Maciej Czopor.

W pierwszych dniach rywalizacja toczyła się w turnieju szachów szybkich. Zawodnicy grali tempem 15 minut + 10s na ruch. W najliczniej obsadzonej grupie chłopców do lat 10 w której wystartowało 105 osób 55 miejsce zajął Janek Zając. Natomiast drugi z naszych reprezentantów Maciej Czopor potwierdził, że należy do najlepszych w kraju. Maciek w tej grupie zajął 6 miejsce o 0,5pkt przegrywając brązowy medal.

Następnie zawodnicy grali w turnieju szachów błyskawicznych (tempo 6min+4s na ruch). Janek uplasował się na 70 pozycji, natomiast Maciek zagrał fantastycznie ostatecznie plasując się na 4 miejscu w Polsce. Porażka w ostatniej partii przekreśliła szansę na srebrny medal. Jest  to i tak najlepszy wynik 9-letniego szachisty w jego występach w Mistrzostwach Polski.

Trzeba zaznaczyć, że Maciek gra w szachy niespełna 2 lata, natomiast zawodnicy z którymi rywalizował grają średnio od 4 lat. Serdeczne gratulacje dla zawodników, rodziców oraz dla trenera Daniela Kopczyka, który przygotował Maćka do turnieju.