REKLAMA
REKLAMA

Tablica „WOŁYŃ 1943” w parku „Kwitnąca Akacja”

TREPCZA / PODKARPACIE.  Na zakończenie miesiąca listopada w parku „Kwitnąca Akacja” w ramach „Zaduszek  za pomordowanych na Wschodzie” z udziałem dzieci i młodzieży Zespołu Szkół wraz z nauczycielami i wychowawcami oraz mieszkańcami Trepczy odbędzie się podniosła uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Umieszczona na kamiennym głazie nawiązuje do obchodzonej w tym roku 70 rocznicy tragicznych wydarzeń zwanych  „Rzezią Wołyńską” dokonaną na Polakach przez oddziały OUN i UPA. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny będzie tu kultywowana wraz z pamięcią o bestialsko mordowanych przez  NKWD oficerach polskich w Katyniu wiosną 1940 roku. Kwatera z Krzyżem Katyńskim powstała w 2010 roku i obelisk „Wołyń 1943” nawiązują do kart najnowszej naszej historii, która przez lata była zakłamywana lub wstydliwie przemilczana.

Modląc się w tym szczególnym miejscu zawsze będziemy prosić, by miłosierny Bóg ofiarę życia tylu tysięcy niewinnych ludzi przemienił w pokojowe współistnienie żyjących obok siebie  wielkich narodów słowiańskich. Przyszłość naszych narodów może być budowana jedynie na fundamencie prawdy – nawet tej najbardziej bolesnej, „prawdy, która wyzwala”.

Fundatorami pamiątkowej tablicy są mieszkańcy Trepczy i Międzybrodzia, także ci najmłodsi, którzy przez wykup cegiełek – począwszy od tych za symboliczną złotówkę – pragnęli włączyć się  w realizację tego dzieła. Okazały kamień przywieziony z bieszczadzkiego kamieniołomu został podarowany przez jednego z miejscowych myśliwych. Napis na granitowej tablicy powstał w zaprzyjaźnionej sanockiej pracowni. W prace przy montażu obelisku oraz przygotowaniu obejścia wokół niego chętnie podjęli się miejscowi fachowcy. Wszystkim zaangażowanym w to dzieło należą się wyrazy szacunku i serdecznego podziękowania.

Serdecznie zapraszamy P.T. Wszystkich w piątek 29 listopada 2013 roku do parku „Kwitnąca Akacja”. W samo południe o godz. 12,00 rozpoczną się modlitwy „Zaduszki za pomordowanych na Wschodzie” a po ich zakończeniu uroczyste odsłonięcie tablicy „WOŁYŃ 1943”.

25-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)