REKLAMA

AKTUALIZACJA: Ukraiński Białogród niebawem miastem parterskim Sanoka (FILM)

AKTUALIZACJA: Ukraiński Białogród niebawem miastem parterskim Sanoka (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Białogród na Dniestrem, jedno z najstarszych miast świata już niebawem może stać się miastem partnerskim Sanoka. Choć obydwa miejsca dzieli ponad tysiąc kilometrów, jest wiele płaszczyzn na których można oprzeć współpracę Sanoka z Białogrodem.


Leżące u ujścia Dniestru do Morza Czarnego miasto Białogród (dawny Akerman) będzie kolejnym partnerem Sanoka.  W czwartek 24 stycznia w Urzędzie Miasta Sanoka doszło do podpisania umowy intencyjnej o współpracy.

Sanok i Białogród kontaktują się ze sobą już od kilku lat poprzez środowiska artystyczne. Zespoły muzyczne, które miały okazję koncertować w Sanoku były zachwycone miastem. Tę współpracę postanowiono rozwinąć nie tylko na polu kultury, ale także gospodarki, w różnych dziedzinach, w tym turystycznej.

Kontakty, jakie nawiązały władze obydwu miast znalazły swój finał w podjęciu decyzji o podpisaniu intencyjnej umowy o współpracy. Nastąpiło to 24 stycznia. Stronę sanocką reprezentował Burmistrz Sanoka dr Wojciech Blecharczyk, zaś w imieniu prezydenta Białogrodu nad Dniestrem dokument sygnował Sergiusz Kwitkowski – główny doradca prezydenta.

Podpisanie umowy partnerskiej planowane jest w czerwcu br. podczas Dni Miasta Białogród, na które zostanie zaproszona polska delegacja.

Obydwie strony upatrują wiele korzyści ze współpracy, mając w planach chociażby wspólne składanie wniosków unijnych. Jak przyznali przedstawiciele Białogrodu, dla nich, którzy uczą się dopiero zasad samorządności, sprawnego administrowania, doświadczenia, jakie posiada Sanok w tej kwestii będą szczególnie istotne. Ciekawie na pewno będzie się układała współpraca turystyczna, bowiem Białogród to ponad 50-tysięczne miasto-kurort położone nad Morzem Czarnym, istniejące od 2500 lat. Dla jego mieszkańców szczególnie atrakcyjny jest pobyt w górach.

Białogród nad Dniestrem będzie to 8 miasto partnerskie Sanoka, który współpracuje już z: Reinheim, Östersund, Cestas, Kamieńcem Podolskim, Drohobyczem, Gyönģyös, Humennem.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

25-01-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.