REKLAMA
REKLAMA

Trzy do dwóch, czyli najnowsze wieści z Brukseli

PODKARPACIE. Wyjątkowo pracowity i gorący dzień mieli wczoraj posłowie PE. W trakcie sesji plenarnej w Strasburgu, po miesiącach złożonych negocjacji, Parlament zaakceptował długoterminowy budżet UE, na lata 2014-2020. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 105,8 mld euro otrzyma Polska. To najlepsza wiadomość dnia i ogromny sukces polskich europarlamentarzystów.

 

Jednocześnie ostatecznie zatwierdzony został budżet programu Erasmus+ na lata 2014-2020 w wysokości 18,8 mld euro.

Myślę, że będę wyrazicielem wielu opinii, że Erasmus jest programem, który pozwala młodym ludziom rozwijać skrzydła, uwierzyć w swoje  umiejętności, nawiązać kontakty i przyjaźnie, szlifować języki obce, poznawać kulturę i historię krajów UE. Program ten jest szczególnie ważny dla ludzi młodych z krajów Europy Wschodniej, bo pozwala im doświadczyć tego czego ich rodzice byli pozbawieni. – powiedziała Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska na forum PE tuż po głosowaniu.
W nowej perspektywie z programu oprócz studentów skorzystają również młodzi przedsiębiorcy. Pogram umożliwi przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwość uczenia się od bardziej doświadczonych osób prowadzących firmy w innych państwach członkowskich.  Po raz pierwszy w historii wprowadzony został również oddzielny fundusz dla sportu.
Smutną wiadomością dla Podkarpacia jest niestety informacja dotycząca długo wyczekiwanego dokumentu wyznaczającego kształt europejskiej sieci transportowej TEN-T do 2050 roku. Wszystkie poprawki zgłoszone przez Posłów do Parlamentu Europejskiego, w tym również te dotyczące drogi Via Carpathia  zostały przez PE odrzucone. Przyjęto finalny dokument dotyczący TEN-T, będący efektem kompromisu pomiędzy Komisją Europejską, Radą UE oraz Parlamentem Europejskim.
Na drogę Via Carpathia czekali wszyscy mieszkańcy Podkarpacia dlatego bardzo żałuję że poprawka moja i moich kolegów nie została przyjęta. Jednocześnie powinniśmy cieszyć się z faktu, że do sieci bazowej został wpisany odcinek  łączący Rzeszów i Lublin tak ważny dla naszego Podkarpacia. – podsumowuje Poseł Elżbieta Łukacijewska, która była autorem poprawki dotyczącej wpisania Via Carpathia do sieci bazowej na całym jej przebiegu.


W innym przegłosowanym wczoraj dokumencie wskazano na sposób finansowania najważniejszych elementów sieci bazowej TEN-T.  Dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego uruchomiono nowy instrument finansowy „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility).  W perspektywie najbliższych kilku lat Polska będzie miała dostęp do przeszło 4 miliardów euro na rozwój infrastruktury, przede wszystkim transportowej. Wysokość dofinansowania poszczególnych projektów wyniesie aż 85 procent!

20-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook